alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Polis memurlarına zam yok

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çalan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün seyyanen ilave zam talebine olumsuz cevap verildi. Zaman'ın edindiği bilgiye göre geçen hafta Emniyet üst düzey bürokratlarından oluşan bir ekip, memura yapılacak zamma ilave olara

Ekonomi 24.04.2012, 08:11
Polis memurlarına zam yok

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kapısını çalan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün seyyanen ilave zam talebine olumsuz cevap verildi.

 

Zaman'ın edindiği bilgiye göre geçen hafta Emniyet üst düzey bürokratlarından oluşan bir ekip, memura yapılacak zamma ilave olarak her bir polise verilmek üzere Maliye'den seyyanen artış talebinde bulundu. Bütçe imkânlarını gerekçe gösteren Bakan Şimşek ve üst düzey Maliye bürokratları ise talebe olumlu cevap vermedi. Maliye Bakanlığı, göreve yeni başlayan bir polis memurunun 2.200 lira maaş aldığını belirterek, araştırma görevlisinin maaşının 2 bin liranın altında olduğuna dikkat çekti.

 

Maliye, bu örnekle polisin ilave zam kapısını kapattı. Türk polis teşkilatının sayısının 240 bini bulduğu ifade edilerek ilave zam yapılacak memur sayısının yüksekliğine dikkat çekildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın da öğretmen maaşlarına seyyanen zam yapılmasına yönelik uzun süredir talepleri olduğuna dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi, "Polis olsun, öğretmen olsun bu görevi yapanların sayısı oldukça fazla. Bu görevleri yapanlara yapılacak ilave bir zam bütçe dengelerinde sıkıntı oluşturabilir. Onun için bu taleplere olumlu cevap verilmiyor. Polise özel bir durum yok. Aynı talep öğretmenlerden de geliyor." dedi. 

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur sendikalarının toplu sözleşmeyle istediği 'yüzde 16' oranındaki zam konusunda kaynak sıkıntısına dikkat çekerek, "Kıt kaynaklarımız var, o kıt kaynaklar çerçevesinde toplu sözleşme sürecinin yönetilmesi konusunda gereğini yapacağız. Bütçede ilave bir tedbire gerek görülmeyeceği kanısındayız." demişti. Yaklaşık 240 bin polise yapılacak 200 liralık bir ilave zammın bütçeye yıllık yükü 500 milyon lira olarak hesaplanıyor. Maliye Bakanlığı verilerine göre geçen yıl toplam personel giderleri 72 milyar 904 milyon lira oldu.

 

2012 sonu için öngörülen toplam personel gideri harcama kalemi ise 81,6 milyar TL. Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre aile ve çocuk yardımı ile buna göre hesaplanan asgari geçim indirimi tutarları dikkate alındığında Ocak 2012 tarihi itibarıyla 13/1'deki bir memur 1.749 lira maaş alıyor. Derecesi dördün biri olan bir öğretmen 2 bin 135 TL, sekizin biri polis memurunun 2 bin 434 TL maaş alıyor. Bir başkomiserin eline geçen rakam ise aylık 2 bin 734 lirayı buluyor.

 


Yorumlar (3)
SEMİH ATİK 10 yıl önce
Çorba içmeyecekler
burak_han 10 yıl önce
bundan 7 sene evvel başkomiser babam 1200 lira ile emekli oldu ve 25binlira para aldı.şimdi polis olmak vardı.2200 lira ile işe başlıyorlar,peki özel güvenlik çalışanları ne alıyor dersiniz,asgari ücrete talim.
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Polislerin maaşları yerinde bence.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@