Önerilen zam oranları

 Başbakan’a 1 Ekim’de “Yüzde 15 doğalgaz, yüzde 9 elektrik zammı” önerildiği, Başbakan’ın ise zammın daha düşük tutulmasını istediği belirtiliyor.  Yıl sonunda 34.6 milyar liraya ulaşacağı hesaplanan bütçe açığı nedeniyle gereken ilave 14.5 milyar liralık

Ekonomi 28.09.2012, 08:58
Önerilen zam oranları

 

Başbakan’a 1 Ekim’de “Yüzde 15 doğalgaz, yüzde 9 elektrik zammı” önerildiği, Başbakan’ın ise zammın daha düşük tutulmasını istediği belirtiliyor. 

 

Yıl sonunda 34.6 milyar liraya ulaşacağı hesaplanan bütçe açığı nedeniyle gereken ilave 14.5 milyar liralık kaynak için yapılan zamlar yetmeyince 1 Ekim’den itibaren doğalgaz ve elektriğe de zam kararı alındı. Ekonomi yönetiminden BOTAŞ’ın zararının yıl sonunda 4 milyar TL’yi bulabileceği bilgisini alan Başbakan, yeni zamlar konusunda ikna oldu. BOTAŞ’ın zarar etmesinin nedeni de Başbakan’a ‘Doğalgaz fiyatlarının dünyada son 4 ayda yüzde 27 oranında zamlanması ve BOTAŞ’ın maliyetin yüzde 35 altında fiyatla doğalgaz satması’ olarak açıklandı.

 

1 Ekim’de yapılacak zam oranı henüz kesinlik kazanmadı. Ancak Başbakan’a 1 Ekim’de “Yüzde 15 doğalgaz, yüzde 9 elektrik zammı” önerildiği, Başbakan’ın ise zammın daha düşük tutulmasını istediği belirtiliyor. Buna göre doğalgaz zammı yüzde 10’da, elektrik zammı ise yüzde 6’ya çekilebilir.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önceki gün Başbakan’la yaptığı görüşmenin ardından kamuoyundaki zam beklentisi artarken, Başbakan önce akşam katıldığı TV programında, “Biz doğalgaza mecburen zammı yapmak durumundayız. Bu zam yapılmadığı takdirde siz hepsini Hazine’ye devrediyorsunuz” diyerek kışa girmeden zam yapılacağını söyledi.

 

Toplam zam % 34 olacak

 

Son olarak 1 Nisan’da doğalgaza yüzde 18.72, konutlardaki elektriğe de yüzde 9.26 oranında zam yapılmıştı. Ancak Nisan ayında yapılan bu zam, yaz aylarına girilirken havaların ısınması sayesinde, doğalgazın ısınmadaki payı azaldığı için çok yoğun hissedilmemişti. Ancak şimdi kışa girerken yapılan ve 15’i bulan bir zam, vatandaş tarafından çok daha yüksek hissedilecek. Buna göre vatandaş yüzde 15 oranındaki bir doğalgaz zammı yapılması halinde, vatandaş doğalgaza, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 daha fazla para ödeyecek. 1 Ekim’de doğalgaza yüzde 15 zam yapılması böylece, geçen yılın aynı ayında 300 lira doğalgaz faturası ödeyen bir ailenin, bu yıl 402 lira ödemesi anlamına gelecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@