Öncelik yangını söndürmek

 "Kriz döneminde, krizden çıkma çabasının olduğu bir dönemde sıkılaştırıcı yönde ilave adımların pek de fayda getirmeyeceğini düşünmekteyiz. Dolayısıyla iyi dönemlerde sıkılaştırmanın, ama kötü zamanlarda biraz daha tolerans perspektifinden finans sektörü

Ekonomi 27.09.2012, 20:27
Öncelik yangını söndürmek

 

"Kriz döneminde, krizden çıkma çabasının olduğu bir dönemde sıkılaştırıcı yönde ilave adımların pek de fayda getirmeyeceğini düşünmekteyiz. Dolayısıyla iyi dönemlerde sıkılaştırmanın, ama kötü zamanlarda biraz daha tolerans perspektifinden finans sektörüne bakmanın çok faydalı olduğu kanaatindeyim"
 
G20 Finansal Sistemik Risk Konferansı'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, finansal krizin ortak sebeplerine bakıldığında düzenlemelerin zamansız ya da yetersiz olmasını önemli sorunlardan birisi olarak gördüklerini aktararak, "Ama bundan önce oyuncuların hırs ve ihtiraslarının da mutlaka dengelenmesini beraberinde getirecek tedbirleri almak gerekiyor" dedi.
 
AVRO BÖLGESİ'NDEKİ PROBLEM ARTIK FİNANS SEKTÖRÜNÜN DE BOYUTLARINI AŞTI
 
Düzenlemeleri yaparken, kararları verirken, finans sektörüyle ilgili sadece bugünü değil, orta ve uzun vadeyi dikkate almak gerektiğini söyleyen Babacan, "Bazen kısa vadede kolay çıkış olarak görünecek adımlar, uzun vadede ciddi problemleri beraberinde getiriyor. Düzenlemeleri yaparken asla günlük, popülist baskılara boyun eğmemek gerekiyor" diye konuştu. Babacan, G20 kurumlarına, özellikle Avrupa'ya bakıldığında şu anda ciddi problemler yaşayan ülkelerin sayısının yüksek olduğunu belirterek, özellikle Avro Bölgesi'ndeki problemin artık finans sektörünün de boyutlarını aştığını ifade etti. Avrupa Merkez Bankası'nın son aldığı kararların, ülkelerin alması gereken kararlar ve yapması gereken reformlar konusunda belki bir miktar rehavet içerisine girmelerini beraberinde getirebileceğini söyleyen Babacan, "'Nasıl olsa merkez bankası var 3 yıla kadar sınırsız bir şekilde üstelik vadeli borçlanabiliyorum, fazla da bir
 
zora sokmaya kendimizi gerek yok. Biraz daha gerekli adımları erteleyelim' yaklaşımı gerçekten büyük bir risk olabilir" dedi.
 
ÖNCELİK, YANGINI BÜYÜMEDEN SÖNDÜRMEK
 
Babacan, finansal kuruluşlara yönelik düzenlemelerin amacında finansal krizlerin neden olacağı sosyal ve refah kayıplarını asgariye indirmenin esas alındığını kaydederek, "Bu düzenlemeleri yaparken mutlaka sıkılaştırma adımları işlerin iyi gittiği dönemlerde atılmalı. Eğer tedbirler alınması gerekiyorsa, ileriye doğru risklerin birikmesi önlenmek isteniyorsa, bunların işlerin iyi olduğu, hızlı büyümenin ve kredi genişlemesinin olduğu dönemlerde yapılması gerekiyor. Kriz döneminde, krizden çıkma çabasının olduğu bir dönemde sıkılaştırıcı yönde ilave adımların pek de fayda getirmeyeceğini düşünmekteyiz. Dolayısıyla iyi dönemlerde sıkılaştırmanın, ama kötü zamanlarda biraz daha tolerans perspektifinden finans sektörüne bakmanın çok faydalı olduğu kanaatindeyim. Eğer bir acil sorun ciddi bir problem hemen kapının eşiğinde ise kuşkusuz öncelik bu yangını söndürmek olmalı. Üstelik yangını büyümeden söndürmek olmalı. Yangınla ilgili riskler bertaraf edildikten sonra o binayı nasıl yeniden inşa edeceğiz. Yangınlara karşı nasıl daha korunaklı bir yapı oluşturacağız. Belki o noktadan sonra onun üzerine eğilmekte büyük fayda var" diye konuştu.
 
Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin daha korunaklı bir finans yapısına ulaşması için önemli kararlar aldıklarını aktaran Babacan, 2009'da aldıkları kararların 2010 ve 2011 yıllarında yüksek büyüme oranları getirdiğini, ancak kredi hacmindeki hızlı genişlemenin ülke için risk oluşturduğunu gördüklerini ve buradaki hızlı genişlemeyi makul seviyelerde tutmak için tedbirler aldıklarını, bugün kredi hacmindeki genişlemeyi makul miktarlarda tutabilmeyi başarabildiklerini anlattı.
Yorumlar (1)
ali yıldız 8 yıl önce
ekonomi çöktü ülke batttı desene niye lafı gezdiriyorsunuz ki beslediğiniz teröre akıttığınız paralar ve vurgunlarla kasa boşaldı artık kredi de alamıyorsunuz ve doğal olarak acı reçeteyi bize sundunuz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@