banner192

Öğretmenlere 24 Kasım jesti!

18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda 'Öğretmenin Yetiştirilmesi, Mesleki Gelişimi Komisyonu' raporu görüşüldü. Şurada 24 Kasım'da öğretmene ikramiye verilmesi görüşü benimsendi.Verilen önergeler ile rapora 'ek derslerin 12 TL'ye çıkartılması' ve 'öğre

Öğretmenlere 24 Kasım jesti!

18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda 'Öğretmenin Yetiştirilmesi, Mesleki Gelişimi Komisyonu' raporu görüşüldü. Şurada 24 Kasım'da öğretmene ikramiye verilmesi görüşü benimsendi.

Verilen önergeler ile rapora 'ek derslerin 12 TL'ye çıkartılması' ve 'öğretmenlere her yıl 24 Kasım'da ikramiye verilmesi' görüşü eklenince, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "Maddi konularda ciddi bir mutabakat var." diyerek espri yaptı.

18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu başkanlığında toplandı. Genel Kurul'un ilk oturumunda 'Öğretmenin Yetiştirilmesi, İstihdamı ve Mesleki Gelişimi Komisyonu'nun ön raporu ele alındı.

Komisyonda söz alan Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yüz binlerce eğitim çalışanını temsil ettiklerini belirterek, "Konuşmama, sitem ederek başlayayım. Biz bayan milli eğitim bakanımızın bu konuda daha hassas olmasını beklerken, burada bulunuşumuzu sadece sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri diye geçiştirdi." diyerek sitem etti. Batının eğitim sisteminin örnek gösterildiğine işaret eden Gündoğdu, "Orada sendikalar ve bakanlık hem dayağı birlikte yiyorlar hem geleceği birlikte inşa ediyorlar. Bundan sonraki çalışmalarda bu dikkate alınmalı." diye konuştu.

Eğitim sisteminin kök sorunlarının ele alınması gerektiğini dile getiren Gündoğdu, "Nerede akademik bilimsel bir öneride bulunsak, orada 'siz kesintisiz 8 yıllık eğitimle sorunlu musunuz?' deniyor. 8 yıllık eğitimle sorunumuz yok. Alt yapınız uygunsa 10 yılı 12 yıla çıkarın ama bunun dayatmaya indirgenmiş olmasıyla sorunlu değil kavgalıyız." dedi. Gündoğdu, '70 soru çözenin ödüllendirilip, 69 soru çözenin geri zekalı ilan edildiği' bir eğitim sistemi olduğunu ifade etti.

Konuşmasında, Kur'an kursu yaş sınırının çocuklara yapılan bir haksızlık olduğunu dile getiren Gündoğdu, "Alkolün, uyuşturucunun, satanizmin, misyonerliğin ilköğretim birinci kademesine kadar indiği bir ortamda siz 'yavrum senin amacın sınav. Elediğin kadar kalitelisin' diyorsan kalitesizsin. Böyle bir eğitim sistemi olmaz." dedi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli ise Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun konuşmasını, 'karşımda müftü görüyorum sandım." diyerek eleştirdi.

TÜRK EĞİTİM SEN: KIRDIĞIMIZ-ÜZDÜĞÜMÜZ ARKADAŞLAR VARSA KUSURA BAKMASIN

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, komisyon çalışmaları sırasında bu sabah yaşanan tartışmayı hatırlatarak, "Sendikacılığın bir tarafında böyle bir sertlik var. Biz üyelerimiz adına tasalanan insanlarız. Tepkimiz şahsi tepkiler değil. Kırdığımız-üzdüğümüz arkadaşlar varsa kusura bakmasınlar." şeklinde konuştu. Tartışmanın, eğitim personelinin sözleşmeli hale geçirilmesi konusunda başladığına dikkat çeken Koncuk, bu konuda değişiklik yapılması için önerge vereceklerini söyledi.

Demokrat Eğitimciler Sendikası Gürkan Avcı da 21. yüzyılın Türkiyesinde eğitimin okul sıraları ile sınırlı tutulmaması gerektiğini dile getirdi. Türkiye'de her alanda değişim ve sıçrama yaşandığını dile getiren Avcı, "Şura'nın katılımcı profili ve tespit edilen konu başlıkları açısından hayati öneme sahip olduğunu düşünüyorum." diye ifade etti.

ÇUBUKÇU: MADDİ KONULARDA CİDDİ BİR MUTABAKAT VAR

Yapılan konuşmaların ardından önergeler okunarak oylamaya geçildi. Demokrat Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı'nın, tüm öğretmenlere her yıl 24 Kasım'da bir maaş tutarında ikramiye verilmesi önerisi kabul edildi.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından verilen 'Ek ders ücretlerinin 12 TL'ye çıkartılması' yönündeki önergenin de kabul edilmesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "Maddi konularda ciddi bir mutabakat var." diyerek espri yaptı.

Genel Kurul'da verilen önerge ile 'öğretmenlerin istihdamında kullanılan kadrolu, sözleşmeli, ücretli gibi farklı uygulamaların kaldırılarak tek tip istihdam modeline geçilmesi, bir perspektif plan çerçevesinde eğitim personelinin; performansa dayalı, özendirici yöntemlerle ve isteğe bağlı olarak sözleşmeli hale geçirilmesi için çalışmalar yapılması' yönündeki tavsiye kararı da kaldırıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TUĞZİNHO - 7 yıl önce
Öğretmenler için yapılan ek ders düzenlemesi ve 24 kasımda 1 maaş ikramiye uygulaması olması gerekendir.Umarım kısa sürede gerçekleşir
Avatar
BATU - 7 yıl önce
İşini fazlasıyla yaparak aldığını sonuna kadar hak eden öğretmenler var.Aldıkları az bile.Ancak üç gün okula gelip iki çizgi çizdirerek,ikişarkı söylettirerek,üç hareket yaptırarak 1,700 lira alıp,Meydan Parkında da "açız" diye bağıranlar yok mu? Onlar o mesleği hak etmiyorlar.Onlara görevlerinin önemini hatrlatmak isterim.Önce görevlerini iyi yapsınlar balık bilmesse halık bilir hesabı.Hak eden hakkını alır bir gün.Saygılar...