Öğrenci kredilerinde icra yok

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın soru önergesini yanıtlayan Özak, kredi alacaklarının gecikme zammı uygulanarak vergi dairelerince tahsil edildiğini, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından kesinlikle icra işlemi yapılmadığını belirtti. Özak, 2007, 2008 ve 2

Öğrenci kredilerinde icra yok

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın soru önergesini yanıtlayan Özak, kredi alacaklarının gecikme zammı uygulanarak vergi dairelerince tahsil edildiğini, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından kesinlikle icra işlemi yapılmadığını belirtti. Özak, 2007, 2008 ve 2009 yıllarında kuruma olan kredi borçlarını ödemeyenlerden alacakların tahsili içinse henüz vergi dairelerine bildirim yapılmadığını belirtirken, şunları söyledi: “Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle kredi borçlarının ertelenmesinin 5505 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik yapılması hakkındaki kanun hükümlerine göre yürütülüyor.

Bu kanuna göre borcunu geciktirmemiş herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşunda kaydı olmayanların her yıl müracaatta bulunmaları halinde ertelenmekte ve bir süre tahdidi bulunmamaktadır. Bu ertelemelerde faiz uygulaması değil TÜİK'in Toptan Eşya Fiyatı Endeksi'ndeki artışlara göre borçları artırılmaktadır.”

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi