banner539

banner526

banner533

banner513

Narenciye sezona iyi başladı

Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, üreticinin fiyatlardan, ihracatçının da ürün kalitesinden memnun olduğunu belirtti.

Ekonomi 05.11.2017, 14:13
Narenciye sezona iyi başladı

Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, narenciye sezonunun iyi başladığını, üreticinin fiyatlardan, ihracatçının da ürün kalitesinden memnun olduğunu söyledi. Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, yaptığı açıklamada yaş sebze ve meyve ihracatında en önemli grubu narenciyenin oluşturduğuna dikkat çekerek, "Narenciye üretiminin devamlılığının ihracata bağlı olduğu unutulmamalıdır. İhracat iadelerinin zamanında ödenmesi yanında ilaçlama, depolama, ambalajlama ve nakliye giderlerine destek verilmelidir" dedi.

Narenciye fiyatlarının sezonun ortalarına geldiğimiz bugünlerde üreticiyi memnun ettiğini belirten İncefikir, "Şu günlerde fiyatlar üretici açısından iyi seyrediyor. Bu fiyatların ay sonuna doğru daha da yükseleceğini biliyoruz. Narenciyede fiyatlar iyi daha da iyi olacak. Zira yılbaşı öncesinde yurt dışı talebinin artacağı, bunun da fiyatlara yansıyacağını tahmin ediyoruz. Üreticinin pazar sorunu problemlerinin çözümü bakımından, üretici birlikleri finansman bakımından güçlendirilerek daha aktif hale gelmeleri sağlanmalı" diye konuştu.

Geçmişte Kuzey Irak'a giden tırlardan bin 500 dolar para alındığını, hükümetin sınır kapılarını devralmasıyla birlikte bu ücretin artık ödenmediğini ifade eden İncefikir, "Gündemde olan güneye yeni bir kapı açılması ile pazar geçmişten çok daha iyi olacak, düşünülenin tam tersine ihracatta Irak, Rusya'dan sonra en önemli pazar konumuna gelecek. 4.3 milyon tonluk üretimin 1,7 milyon tonunu ihraç ediyoruz. İhracatımızı artırmakla birlikte narenciye konusunda yapılacak tanıtım çalışmaları ile iç tüketimimizi de artırmalıyız. AR-GE çalışmalarına ağırlık verilerek pazar talebine uygun çeşitler geliştirilmeli ve sezon yılın boş geçen aylarına dağıtılmalı. Geliştirilen yeni çeşitlerle birlikte yayım faaliyetlerine önem verilerek marka oluşturulmalı" dedi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@