banner539

banner526

banner533

banner513

Nar üreticisi kan ağlıyor

 Nar üreticisi alıcı bulamamaktan şikayetçi 

Ekonomi 05.11.2017, 10:40
Nar üreticisi kan ağlıyor

Nar üreticileri, alıcı bulamamaktan ve meyvenin değerini alamamaktan yakındı. Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi nar, ağaçlardan toplanmaya başlandı. Yağış olmadığı için verimin arttığı narda, bazı kısımlarda ise çiçekler dökülünce üretim oluşmadı. İstanbul başta olmak üzere büyük illere gönderilen nar, üreticiyi ise pek memnun etmedi. Son 5-6 yıldır nar üreticisinin artık başka meyve ve sebzeler üretmeye yöneldiği söylenirken, meyvenin değerini bulmadığı aktarıldı. Özellikle alıcı bulamadıkları için yakınan üreticiler, umudun peşinden hayatlarına devam ettiklerini anlattılar.

İnhisar'da nar toplayan üreticilerden Esat Çelikkıran, geçen seneki duruma göre bu yılın biraz daha iyi olduğunu söyledi. Yine de bazı kısımlarda çiçeklerin döküldüğü ve toplanan narların alıcı bulmakta sıkıntı çektiğini aktaran Çelikkıran, "10-15 senedir topluyoruz. Bu sene, geçen seneye nazaran biraz daha iyi. Havanın yağışlı gitmemesi nar için şu anda daha iyi. Duruma göre sabah 7.00'de çıkıyoruz, akşam hava kararana kadar nar toplamaya devam ediyoruz. Kimi topluyor, kimi taşıyor, kimi de sandıklara döşemesini yapıyor. Çürükler ayrı bir kasada toplanıyor. Bunlar da meyve suyu sanayisinde falan çeşitli yerlerde kullanılıyor. Ağaçtan toplaması zor. Ağaçlar sağlam olmadığı için dikkat gerektiren bir iş. Dikenleri de var, bu yüzden toplanması biraz zor. Topladıklarımızı Bursa, İnegöl, İstanbul, Kütahya gibi çevre illere gönderiyoruz. Çoğunlukla da İstanbul'a gidiyor. Alıcı olayı biraz sıkıntılı. Birkaç alıcı olduğu için, pazarlama konusunda sıkıntı çekiyoruz. Bizce nar değerini bulmuyor. Olması gereken fiyat bu değil aslında. Bunun işçiliği, sulaması, bakımı var. Marttan bu yana bakım istiyor. Bu sene bu kısımdan 10 ton nar almam gerekiyor. Diğer kısımda yağmur yağdığı için çiçekler geç tuttu ve dökülmeler oldu. 10 ton da pek kurtarmayacak gibi ama fiyat istediğimiz gibi olsa, çok rahat kurtarır" dedi.

"Hiç üretmesek, zarar etmeyeceğiz"

Bir diğer nar üreticisi Osman Erol ise istenilen fiyattan 30 ila 50 kuruş altında satışın gerçekleştiğini dile getirdi. Alıcının olmadığını ve gelenlerin de ürünü beğenmediğini belirten Erol, "Ben İnhisar doğumluyum ve çocukluğumdan beri nar toplarım. Köylünün işi iyi olsa, köyler iyi olur. Köylerde arasan bir tane genç bulamazsın. Ben 60 yaşındayım ve ben toplamaya geliyorum. 5-6 yıldır piyasa da göçük. Yani su parası, emeğin, umudun peşinde insanlar gidiyor. Millet de çoğu yeri bıraktı. Üretim 3'de 1'ine düştü. 1,50 liradan aşağı olmaması lazım. Şu anda 1 ile 1,20 lira arasında gidiyor. Alıcı da yok. Gelen beğenmiyor. Yani şu an çok garip şeyler var. Arkadaşım anlatıyor, 'Ayva götürdüm, 1,60 liradan verdim. Arkamı bir döndüm, 4 lira yazıyor' diyor. Bizim işimiz bu yani. Hiç üretmesek, zarar etmeyeceğiz" diye konuştu.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@