banner556

>

Merkez Bankası faiz arttırdı!

Merkez Bankası yeni başkan Naci Ağbal yönetimindeki ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Ekonomi 19.11.2020, 14:14
Merkez Bankası faiz arttırdı!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 4,75 puan artırarak yüzde 15'e yükseltti.

Merkez, faizde sadeleşme adımına gitti. Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi.

Faiz artışı beklentileri 2 ile 5,75 puan arasında yer alırken, tahminlerin ortalaması 4,75 puandı.

Merkez Bankası politika faizini eylül ayında iki yıl aradan sonra ilk kez artırmış,, yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltmişti.

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Yorumlar (6)
borabay 2 ay önce
damat gitti FAİZ LOBİSİ geldi, aslında faiz lobisi demekki AKP nin ta kendisi imiş. ne oldiiii rengın soldi,,,
ibraam 2 ay önce
Sayın erdoğan herşeyi berbat edince faiz lobisine teslim oldu... yetersizlikleri memleketide çaresiz bıraktı.. faturayı gariban ödeyecek,
davut 2 ay önce
Hani faizle mücadele edecektin?
Bordo Mavi 2 ay önce
Gerçek vakaları neden paylaşmıyorsunuz sizin paylaştığınız rakamlar sadece Istanbul kayıtlarında var diyen Imamoğlu'na yarındı gün Kanal istanbul gibi komik durumdan sorusturmayamı üzüleyim, muhalefet parti genel başkanına Çakicinin tehdit edip Bahceli'nin de Çakiciyi övmesinemi üzüleyim, iktidarın ve kanal istanbul sorusturmasi açan ic isleri baksnligi ve Adalet bakanlığının bu (Cakici-Kilicdaroglu) gibi ciddi konuya sessiz kalmasinami yada dün Sn Cumhurbaskanimizin dün faiz icin negatif konuaup bugün rekor faiz artışınamı üzüleyim sahi biz ne yapalım!
Ali Başkan 2 ay önce
Arkadaş, Faiz lobisi ile ortak çalışma var, bu düzene Sn Berat Albayrak uymadı diye ayrıldı helal olsun Trabzonun gururu...
Faiz lobisine karşı gelmek, yatırımcıya sahip çıkmak, faiz artarsa işsizlik istihdam ve esnafın hali perişan vs e bu konuşmaları yapanlara biz inanmayalım mı ? Çark çı diyorlar Sn. Kılıçdaroğlu'na bakıyorum ki bu lakap ters tepmiş
Sinan 2 ay önce
Hani ne olursa olsun bu faiz lobisiyle mücadele edilecekti ne oldu da bakan değişikliği olunca faiz artırımı oldu değişen birşeyler mi olduda biz fark edemedik

Gelişmelerden Haberdar Olun

@