alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Memura 16 yeni sosyal hak geliyor

 İlk kez toplu sözleşme masasına oturup 2012 için yüzde 16 zam talebinde bulunan memura hükümetten yüzde 3 artı 3'lük zam karşılığı geldi.Hükümet, gelecek yıl için de yüzde 14 zam isteyen memura yüzde 2 artı 3'lük zam teklifiyle karşılık verdi.Memur-Sen B

Ekonomi 15.05.2012, 11:30
Memura 16 yeni sosyal hak geliyor

 

İlk kez toplu sözleşme masasına oturup 2012 için yüzde 16 zam talebinde bulunan memura hükümetten yüzde 3 artı 3'lük zam karşılığı geldi.

Hükümet, gelecek yıl için de yüzde 14 zam isteyen memura yüzde 2 artı 3'lük zam teklifiyle karşılık verdi.

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu "Dağ fare bile doğuramadı" dedi. Hükümet zam dışında memura 11 ayrı hizmet kolu için 16 ayrı teklif sundu.

KRİTİK GÜN ÇARŞAMBA

Dün yapılan görüşmeler sırasında hükümetin teklifiyle birlikte ortam gerildi. Hükümet, görüşmelerin yüzde 3 artı 3'lük oran üzerinden yapılmasını isteyince 10 dakika ara verildi. Daha sonra Memur- Sen'in talepleri okundu. Gündoğdu zam teklifi için "yok hükmünde" derken, kamu çalışanlarının hak ettiği kazanımları elde edinceye kadar mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerini söyledi.

Sendikalar, yarınki masadan makul bir teklif çıkmaması halinde meydanların ısınacağı mesajı verdiler.

Bugün'ün edindiği bilgilere göre hükümet memurdan gelen sosyal talepler arasından 16'sını kabul ettiğini sendikalara bildirdi:

3 GÜN İÇİN 32,5 LİRA

İmam-hatip ve müezzin-kayyımlara dini bayram günlerinde çalıştıkları her gün için bütçedeki fazla çalışma saat ücretinin 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenecek.

Buna göre, söz konusu din adamları bu yıl Ramazan Bayramı'nda 3 günün karşılığı 32,5 lira; 4 günlük Kurban Bayramı'nda da 43 lira 20 kuruş fazla çalışma ücreti alacak.

KAR TATİLİNDE EK PARA

Derslerin çeşitli nedenlerle yapılamaması ya da öğretime ara verilmesi durumunda öğretmenler varsa Ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılarak parasını alacak.

Akademik jüri üyelikleri için ek ders ücreti ödenecek.

İlk defa öğretmen kadrolarına atananlara uygulanan 'İLKSAN'a zorunlu üye olma' şartı kaldırılacak.

SGK'CIYA BEDAVA KART

Gelir İdaresi ve SGK'da denetim, tahsilat, yoklama ve icra işlerinde sürekli fiilen görev ya pan personelin tamamına toplu taşıma kartı verilecek.

24.00'TEN SONRA 4 LİRA

Kültür ve sanat alanında çalışanlara saat 24.00'ten sonra yaptırılan her bir saatlik fazla çalışma için 3 kat fazla çalışma ücreti ödenecek. Buna göre örneğin tiyatro oyuncuları saat 24.00'ten sonraki her bir saat için 4 lira 5 kuruş fazla çalışma ücreti alacak.

 

AMBULANS ŞOFÖRÜ PUAN ALACAK

İller Bankası personelinin beklediği sözleşme ücretleri ile ulaştırma sektöründeki personelin ek ödemesine ilişkin YPK kararları çıkarılacak. [1]

Fabrika, atölye, laboratuvar, yeraltı ve açık arazi şartlarında çalışan memura koruyucu giysi verilecek.

Hastanelerle sosyal hizmet kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel yemek ücreti ödemeyecek. [1]

Asli görevinin yanında sürekli ambulans şoförlüğü yapan acil tıp tekniker ve teknisyenlerine ilave performans puanı verilecek


Yorumlar (1)
erdosar 10 yıl önce
hezeyanlar hep memura. bir öğretmen 1800 , bir mühendis 2800 ek 1000, bir doktor yerine göre 5000, bir memur 1500, sağlık çalışanları 1300 alıyor, lise mezunu polis 2500, ancak öğrenimi daha az olan bir lise mezunu işçi 3200 alıyr. ülkedeki sosyal adalet bu olsa gerek. antiparantez alanlara niye alıyor demiyorum, neden almayanlar alamayanlar gözardı ediliyor. özellikle öğretmenlere bu ülkede anti tutum sergilenmesi geleceğin köreltilmesidir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@