alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Memur zammı hakem kurulunda

 Memurun toplu sözleşmeli zam pazarlığı daha başlamadan ortam gerildi. Çünkü, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün, yüzde 2,5 artı 2,5 zamma imkan veren bütçeyle masaya oturacaklarını açıkdı. FATURA VATANDAŞA ÇIKARBugün'ün haberine göre Maliye Bakanı Şimşek, d

Ekonomi 17.04.2012, 08:55
Memur zammı hakem kurulunda

 

Memurun toplu sözleşmeli zam pazarlığı daha başlamadan ortam gerildi. Çünkü, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün, yüzde 2,5 artı 2,5 zamma imkan veren bütçeyle masaya oturacaklarını açıkdı.

 

FATURA VATANDAŞA ÇIKAR

Bugün'ün haberine göre Maliye Bakanı Şimşek, dün mart ayı bütçe uygulama sonuçlarını açıklamak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, memur zamları için ellerinde fazladan kaynak olmadığını söyledi. Şimşek, "Memur maaş artışının makul olacağı ve bütçede ilave artışa neden olmayacağı kanaatindeyim" derken, aksi durumda ya ilave borçlanma yapılacağı ya da ilave tedbirler ve gelirlerle ilave yükün karşılanacağını söyledi. Şimşek, bu sözlerle üstü kapalı olarak, memura bütçedeki kaynakların üzerinde yapılacak her ilave zammın faturasının vatandaşa vergi olarak yansıyacağı mesajını verdi.

 

BAKANLAR KURULU ETKİLİ

Memur-Sen, memur için bu yıl yüzde 16 zam talebinde bulunmuştu. Şimşek'in işaret ettiği bütçe kaynakları ise yıllık bazda yüzde 5,1 ila yüzde 6,1 zamma imkan veriyor. Tarafların talep ve önerilerinin birbirinden çok uzak olması, toplu pazarlık masasında uzlaşmanın kolay kolay çıkmayacağını ve nihai zam kararını Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceğini gösteriyor. Sayıştay Başkanı'nın başkanlığında oluşması beklenen Hakem Kurulu'nun 11 üyesinden 7'sini fiilen Bakanlar Kurulu atayacak. Dolayısıyla Hakem'den memuru sevindirecek bir zammın çıkması beklenmiyor.

 

HAKEMİ ETKİLİYORLAR

Şimşek'in dünkü açıklamalarını eleştiren Memur-Sen Toplu Sözleşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, Şimşek'in "bütçem kıt" açıklamalarıyla Hakem Kurulu'nu olumsuz etkilemeye çalıştığını savundu. Şimşek'e, "Ya hayırlı söyle ya da sus" çağrısı yapan Tonbul, "Kim ne söyleyecekse masada söylesin. Sayın Bakan, vergi artışlarını ima ederek sendikalarla vatandaşı karşı karşıya getiriyor. Sermayeye vergi indiriminde en zengin Avrupa ülkesi gibi bonkör, memura gelince fakir Afrika ülkesi gibi davranıyorlar. Ya Avrupalı ya Afrikalı olalım" dedi.

 

YENİ TORBA YOLDA

Maliye Bakanı Şimşek, Maliye olarak gelirlerle ilgili yeni bir torba kanun tasarısı hazırladıklarını, tasarıyı yakında Başbakanlık'a göndereceklerini açıkladı. Şimşek, torbada yer alan bir düzenlemeyle mevduata vadeye göre farklı oranlarda vergi uygulanması konusunda yetkinin Bakanlar Kurulu'na verileceğini söyledi.


Yorumlar (2)
OnAir_TS 10 yıl önce
vereceginiz iki kurus zam, yilan hikayesine cevirdiniz gercekten.
sinaa 10 yıl önce
Kendi maaşlarını gece saat 3 de yüzde 70 artırdınız çoğu vekiller 3 ayrı yerden maaş alıyorlar,emekliye gelince bir kuruş yok haram olsun yedikleriniz.Ammmaaa önümüzde belde seçimleri var bu halk size öyle bir darbe vuracak ki geldiğiniz yere tepe takla düşeceksiniz.İNŞŞALLAH

Gelişmelerden Haberdar Olun

@