banner491

Lojman kiralarına zam geldi

Lojmanlarda oturanlar 15 Ocak 2013 tarihinden itibaren ortalama yüzde 10 fazla kira ödeyecek. Metrekare kira bedeli kaloriferli konutlarda 2,67 liraya, kalorifersiz konutlarda 2,03 liraya yükseldi.Maliye Bakanlığı'nın 2013 lojman kira bedellerine ilişkin

Lojman kiralarına zam geldi

Lojmanlarda oturanlar 15 Ocak 2013 tarihinden itibaren ortalama yüzde 10 fazla kira ödeyecek. Metrekare kira bedeli kaloriferli konutlarda 2,67 liraya, kalorifersiz konutlarda 2,03 liraya yükseldi.

Maliye Bakanlığı'nın 2013 lojman kira bedellerine ilişkin Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğe göre, kamuya ait lojmanlardan alınan kira bedelleri, 15 Ocak 2013'den geçerli olmak ortalama yüzde 10 oranında artacak.
 
Yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metrekare için; kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 1,30 lira, kalorifersiz konutlarda 2,03 lira, kaloriferli konutlarda 2,67 lira kira bedeli alınacak.
 
Kaloriferli, kapıcı ya da her ikisinin de kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılandığı konutlardan metrekare başına 0,24 lira ilave kira bedeli alınacak. Sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin de hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan; elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,54 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,54 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,09 lira metrekare başına kira bedeli tahsil edilecek.
 
Ayrıca, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kaynak, kuyu, artezyen suyu gibi kaynaklardan karşılanıyor olması halinde de 0,27 lira ilave kira bedeli alınacak.
 
YAKITI KURUM TARAFINDAN TEDARİK EDİLEN LOJMANLAR
 
Yakıt maliyetlerindeki artışlar dikkate alınarak, 2946 Sayılı Kamu Konutları Kanunu kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından, yakıtı kurum tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan, ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış ise bağımsız bölümün tüketim miktarı oranında, ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış ise metrekare başına 1,09 lira yakıt bedeli tahsil edilecek.
 
Yakıtı kurumlarca tedarik edilen kamu konutlarında, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurumlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,11 lira tahsil edilecek.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner441

banner494