Kredi kartlarına af mı geliyor?

TBB'nin açıklamasında "Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken 6 Aralık 2010 tarihinde Türkiye Bankalar Birliği’ni (TBB) ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ile görüşmüştür. Görüşmede, sicil affı

Ekonomi 13.12.2010, 17:42
Kredi kartlarına af mı geliyor?

TBB'nin açıklamasında "Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken 6 Aralık 2010 tarihinde Türkiye Bankalar Birliği’ni (TBB) ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ile görüşmüştür. Görüşmede, sicil affı ve kredi kartı borçlarının yapılandırılması konular ele alınmıştır" denildi.

Sicil affı uygulamasının daha önce de gündeme geldiğinin belirtildiği açıklamada, bankaların kredi kullandırırken asıl önem verdikleri konunun, müşterilerin krediyi ödeme gücü olduğu hatırlatıldı.

TÜM KREDİ KARTLARINA AF VAR MI?

TBB'nin açıklamasında "kredi kartı borçlarını ödemeyi isteyen ancak ödeme güçlüğü içine düşmüş müşteriler için 2009 yılının ikinci yarısında bir yapılandırma gerçekleştirdiği ifade edilmiştir. Bu nedenle yeni bir düzenlemeye gerek olmadığı açıklanmıştır" denilerek genel bir kart afıı uygulaması olmayacağı da bildirildi.

TESK VE TBB KART AFFI ZİRVESİ YAPACAK

Açıklamada "Bireysel ve ticari nitelikli kredi kartlarına ilişkin Kasım 2010 verilerinin, kredi kartlarında sorunlu kredilerin azalmakta olduğunu gösterdiği söylenmiştir" denilirken, borcunu ödemeyi isteyen ancak ödeme sıkıntısı içinde olan esnaf ve sanatkarların yapılandırma taleplerinin de gönüllülük esasında değerlendirilebileceğinin konuşulduğuna da vurgu yapıldı.

Buna göre TESK tarafından belirlenecek ihtiyaçların TBB’ye iletilmesi durumunda, TESK ve yapılandırmaya olumlu bakan bankaların taraflarının katılacağı bir komitede konunun ele alınabileceği prensip olarak benimsendi.

SADECE SORUNLU KREDİLER KONUŞULMAYACAK

TBB'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: TESK ve TBB arasında yapılacak çalışmalarda sadece sorunlu kredilerin değil, TESK üyelerinin kredi ihtiyaçlarına ilişkin bir değerlendirmenin yapılabileceği konuşulmuştur.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@