banner441

Kredi kartı kullanımında tehlike

    Tüketiciler Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, 9 milyon tüketicinin kredi kartlarının sadece asgari tutarını ödediğini, Merkez Bankası kara listesine girme sınırında olduğunu söyledi. Türkiye'nin çeşitli illerinde faaliyet gö

Ekonomi 16.10.2012, 14:52
Kredi kartı kullanımında tehlike

 

 

 

 Tüketiciler Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, 9 milyon tüketicinin kredi kartlarının sadece asgari tutarını ödediğini, Merkez Bankası kara listesine girme sınırında olduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren dokuz tüketici örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Tüketiciler Birliği Federasyonu (TBF) Antalya'da resmen kuruldu. Antalya Tüketici Başvuru Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısıyla kuruluşlarını açıklayan Genel Başkan Mehmet Bülent Deniz, kredi kartı kullanıcılarıyla ilgili güncel rakamları paylaştı. Kredi kartlarını cepte taşınan bombaya benzeten Deniz, 17 milyon tüketicinin cebinde 50 milyon kredi kartı olduğunu açıkladı. Deniz, tüketicilerden 9 milyonun kredi kartının sadece asgari ücretini ödeyerek günü kurtardıklarını söyledi. Bu kişilerin Merkez Bankası kara listesi sınırında olduğunu ifade eden Deniz, 2012'nin ilk sekiz ayında kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısının, bir önceki yılın tamamına göre borcunu ödemeyen tüketicilerin toplamını aştığını ifade etti. Deniz, "Bankacılık sektörünün ‘kredi kartı aidatı, yıllık ücret gibi akıl almaz uygulamaları her yıl yaklaşık olarak 2 milyar 500 milyon lira tüketicinin cebinden alınmakta. Öte yandan asgari ödeme tuzağı ile tüketim insanı haline dönüşmüş tüketiciler, faiz girdabına yakalanmaktadır." diye konuştu.

 

BİN LİRALIK BORÇ ASGARİ ÖDEMESİ YAPILARAK 54 AYDA BİTİRİLEBİLİYOR

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, tüketicinin asgari ödeme tutarıyla tuzağa düşürüldüğünü iddia etti. Deniz, bankacılık sektöründe insafız bir matematiğin işlediğini şu örneği vererek anlattı: "Şu anda geçerli olan sözleşme faizi ve asgari ödeme tutarları üzerinden hesap yapıldığında, kredi kartından bin lira harcayan ve başka hiçbir harcama yapmayan tüketicinin, asgari tutarı ödeyerek borcunu kapatması için gerekli olan süre 54 aydır."

 

ÇÖZÜM, BORÇ YAPILANDIRMASI

 

Mehmet Bülent Deniz, tüketicinin mağduriyetinin giderilmesinin çözümün borç yapılandırması olduğunu söyledi. Daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kredi kartı borç yapılandırması için kanun çıkarıldığını, ancak çerçevesinin geniş tutulmadığını, beklenen yararı sağlamadığını ifade eden Deniz, bu nedenle yeni yasama yılında bu konunun ele alınması gerektiğini kaydetti.Antalya merkezli kurulan ve başkanlığını Mehmet Bülent Deniz'in, başkan vekilliğini İbrahim Güllü'nün yaptığı TBF bünyesinde Antalya'dan Anadolu Telif ve Tüketici Hakları Derneği, Sivil Toplum ve Diyalog Merkezi Derneği, Tüketici Başvuru Merkezi Derneği, Tüketici Hakları ve Gıda Güvenliği Derneği ile Gümüşhane Tüketici ve Çevre Hakları Koruma Derneği, İstanbul Tüketici Güvenliği Derneği, Erzurum Tüketici Hak Arama Derneği, Kütahya Tüketici Harekatı Derneği ve Aksaray Tüketici ve Çevre Harekatı Derneği yer alıyor. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@