Kartla 5.4 milyar lira tasarruf ettik!

Geçen yıl Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) kredi kartıyla yapılan katkı payı ödeme tutarı 5,4 milyar lira olurken, bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 23 artış gösterdi.Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2015 yılı nisan ayı verilerine göre banka kartı sa

Kartla 5.4 milyar lira tasarruf ettik!
banner432

Geçen yıl Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) kredi kartıyla yapılan katkı payı ödeme tutarı 5,4 milyar lira olurken, bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 23 artış gösterdi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2015 yılı nisan ayı verilerine göre banka kartı sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artarak 109 milyona ulaştı. Aynı dönemde kredi kartı sayısı ise yıllık yüzde 0,5'lik sınırlı yükselişle 57,6 milyon oldu.

Kartlarla yapılan ödemelerde ise kontrollü büyümenin sürdüğü gözleniyor. Bu yılın nisan ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kredi kartlarıyla yapılan ödeme tutarı yüzde 16 artarken, banka kartlarıyla ödemelerde büyüme oranı yüzde 26 oldu. Bu dönemde kredi kartlarıyla 39,3 milyar lira, banka kartlarıyla ise 2,9 milyar lira tutarında ödeme yapıldı.

Yakın zamana kadar büyük bir kesim tarafından sadece ATM'deki para ve maaşlarını çekme amacıyla kullanılan banka kartlarındaki dönüşüm ise dikkati çekiyor.

Banka kartlarının toplam kartlı ödeme adedi içindeki payı ​2010 yılında yüzde 10 düzeyinde bulunurken, bu oran her yıl kademeli artarak nisan 2015'te yüzde 23'e çıktı. Söz konusu rakam geçen yılın nisan ayında ise yüzde 21 seviyesindeydi. Banka kartlarının alışverişte kullanımının, gelecek dönemde de yaygınlaşması bekleniyor.

BES ÖDEMELERİNİN YÜZDE 57'Sİ KARTLA

Kredi kartıyla yapılan harcama türlerine bakıldığında, bireysel emeklilik ödemeleri dikkati çekiyor.

Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından açıklanan 2014 yılı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Gelişim Raporu'na göre, yıl boyunca yapılan katkı payı ödemelerinin yüzde 57'si kredi kartlarıyla gerçekleştirildi. Geçen yıl, kredi kartlarıyla ödenen katkı payı tutarı 5,4 milyar lira olurken, bu rakam 2013 yılına kıyasla yüzde 23 artış gösterdi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner472

banner204

banner443