banner518

İşsize maaş müjdesi!

Hükümet işsizlik maaşını hem daha kolay vermeye hem de miktarını yükseltmeye hazırlanıyor. Düzenlemenin 2011 yılındaki genel seçimden önce hayata geçirilmesi planlanıyor. Edinilen bilgiye göre, bizzat Devlet Bakanı Ali Babacan bu projeyle ilgileniyor. Bab

Ekonomi 08.11.2010, 12:37
İşsize maaş müjdesi!

Hükümet işsizlik maaşını hem daha kolay vermeye hem de miktarını yükseltmeye hazırlanıyor.


Düzenlemenin 2011 yılındaki genel seçimden önce hayata geçirilmesi planlanıyor. Edinilen bilgiye göre, bizzat Devlet Bakanı Ali Babacan bu projeyle ilgileniyor. Babacan son dönemde vergi ve SSK prim borçlarının yapılandırılması ile de yakından ilgilenmişti.

FONDAKİ BEDEL YÜKSELİYOR

İşsizlik Sigortası Fonu’nun büyüklüğü bu yılın sonunda 46.6 milyar liraya çıkacak. Fon’un toplam varlığının 2011’de 53.7 milyar liraya çıkması bekleniyor. Babacan’ın yürüttüğü projede öncelikle yararlanma koşulları ele alınacak. Şu anda kendi kusuru dışında işten atılan bir kişinin işten atılmadan önce 120 gün boyunca, son 3 yıl içinde de en az 600 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

PRİM ŞARTI

Özellikle işten atılmadan önceki 120 gün prim ödeme şartı birçok işsizin maaş almasına engel.Yine mevcut sistemde geriye dönük 3 yıl içinde 600 gün sigorta primi ödenmişse 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödenmişse 8 ay, 3 yıl içinde geriye dönük 1080 gün prim ödenmişse 10 ay maaş alınabiliyor. İşsizlik maaşı da son 4 aydaki ücrete göre hesaplanıyor.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (6)
MERVE 10 yıl önce
işsizlik maaşını düşüneceğinize bu insanların nasıl işsiz kalmayacaklarını düşünün insanları hazıra alıştırmayın işsizlik maaşı yerine iş verin çalışsınlar türkiyeyede katkıları olsun işsizliğe değil çalışmaya teşvik edin lütfen.
emrebulut_ 10 yıl önce
bravo bu kadarda olmaz. kriz zamanında millet işsizken ne yapsakta şu işsizlik maaşlarını düşürsek veya kessek diye düşünen hükümen şimdi seçim arifesinde işsize güzellik yapmaya çalışıyor..
daywalker_ 10 yıl önce
devlet devamlı bısıler yapmaya calısıyor .aam bu bence hazıranda kı secımler ıcın sadece oy toplama pusulası yoksa hıcbırsey yapılacagı yok...unı mezunlarının %90 nı işsiz...
ADIL 10 yıl önce
Doğruya doğru.Yapılanların üzerine katarak devam ediyorlar.İnşallah Sosyal devletin gücünü daha çok hissederiz.Bunlar güzel gelişmeler.
ölürümts 10 yıl önce
sosyal devlet işsizlik maaşına sarılan değil,bizzat istihtam yaratan devlettir.millet alıştı tabi bedava makarnaya bulgura maaşa.böyle millete böyle hükümet.bravo
özten 10 yıl önce
eğer türkiyedeki zenginler gerektiği gibi vergi verse gerçekten yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar mağdur olmazlar herşeyi devletten beklemekle bu sorunlar çözülmez acaba kaç kişi tam olarak gerektiği gibi vergi veriyor önce bu sorunu çözemezsek başka sorunları çözemeyiz yazık olur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@