İlaçta büyük iskonto başlayacak

Birlik, bazı ilaç üreticileri ile meydana gelecek fiyat düşüşlerinin eczaneler açısından oluşturacağı mağduriyeti gidermek için üzerine düşeni yapmayan Sosyal Güvenlik Kurumu ve bakanlık yetkililerinin çıkabilecek kaosta pay sahibi olduğunu ifade ederek u

İlaçta büyük iskonto başlayacak

Birlik, bazı ilaç üreticileri ile meydana gelecek fiyat düşüşlerinin eczaneler açısından oluşturacağı mağduriyeti gidermek için üzerine düşeni yapmayan Sosyal Güvenlik Kurumu ve bakanlık yetkililerinin çıkabilecek kaosta pay sahibi olduğunu ifade ederek uygulamanın ertelenmesi ya da yetkililerin acil çözüm üretmesi gerektiğini kaydetti.

18 Eylül'de çıktı

Türk Eczacılar Birliği'nden yapılan açıklamada, Orta Vadeli Program gereği sağlık alanında alınan tasarruf önlemleri kapsamında 18 Eylül'de gerçekleşen düzenleme ile 700 kalem ilaca uygulanan Kamu Kurum İskontosu yüzde 11'den yüzde 24'e çıkarıldığı anımsatıldı. Uygulamada bu ilaçlarda meydana gelecek fiyat düşüşleri nedeniyle eczanelerde stok zararı oluşmaması için, 45 günlük bir geçiş süreci tanınması ve firmalar tarafından eczanelere satış koşullarında, yeni iskonto oranlarının derhal uygulanmaya başlanmasının öngörüldüğü, ancak ilaç şirketlerinin kamu kurum iskontosunun yükseltilmesi uygulamasında devletin tek taraflı olarak karar aldığı gerekçesiyle ilaçların yüksek fiyatla eczanelere satışına devam ettiği savunuldu.

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, 21 Ekim'de yaşanan sorunun aşıldığının duyurulmuş olduğunu, ancak duyurunun ardından, ilaç şirketlerinin oluşacak stok zararının telafisi için belirlenen yöntemi uygulamaktan vazgeçtiğini; bunun üzerine ise, meydana gelecek olan ilaç fiyat düşüşlerinin tüm bedelinin eczaneler tarafından karşılamasını istemeyen Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odalarının, eczanelerin stoklarında bulunan ve 2 Kasım Pazartesi günü fiyatı düşecek olan tüm ilaçları depolara iade etme kararı aldığını belirtti. Özel, 15 bin eczacının ürün listesini kendilerine bildirdiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler