banner536

banner526

banner533

İhracat rakamları açıklandı - Rekor geldi

Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Ekonomi 01.06.2018, 12:03 02.06.2018, 11:36
İhracat rakamları açıklandı - Rekor geldi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre mayıs ayı ihracatı yüzde 12.2 artışla 14 milyar dolar oldu.

Nisan ayında da ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 artarak 13 milyar 549 milyon dolara yükselmiş ve 4 ay üst üste rekor kırılmıştı.

Mayıs ayı da Türkiye ihracatında rekor tazelenmesine sahne oldu ve aylık bazda tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşıldı. Miktar bazında ihracat ise mayısta yüzde 3,8 artarak 10,5 milyon ton oldu.

YILLIK İHRACAT 161.7 MİLYAR DOLAR OLDU

İhracatta artış Kasım 2016 tarihinden itibaren, son bir buçuk yıldır kesintisiz sürerken, son 8 aydan bu yana da çift haneli olarak gerçekleşti. Yılın ilk 5 ayında ihracat yüzde 9,3 artışla 69 milyar dolara çıkarken, son 12 ayda ise bir önceki yıla göre yüzde 10,1 artışla 161,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Haziranda yapılacak TİM Genel Kurulu nedeniyle ihracat rakamlarını Başkan sıfatıyla son kez açıklayan Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu:

Son açıklamamızın bir rekor olması bizleri gururlandırıyor. Türkiye’nin ihracatta rekorlar kırdığı, büyümede birçok ülkeyi geride bıraktığı bir dönemde döviz kurlarında yaşanan gelişmeler son derece manidar.

Seçimlerin ardından yeni Hükümetimiz kurulacak. Merkez Bankamızın da alacağı önlemlerle kurlarda yaşanan bu yüksek oynaklık sona erecek.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
ziya 2 yıl önce
bir de ithalat rakamlarını verseydiniz?
ben vereyim 21 milyar dolar %15,6 artmış.
sahtekarlar sizi
Kazim 2 yıl önce
Yahu ne rekoru m ne üretiyoruz da ne satıyoruz m dışardan aldığımız şeyin üstüne kar koyup satıyoruz. Üretim yok bisi yok. Kimi kandırıyorlar
Osman Yörük 2 yıl önce
ITALAT EDEREK IHRACAT YAPAN MONTAJCIYIZ.
KATMA DEGERI SIFIR HAMALLIK YAPIYORUZ.
MADEM REKOR KIRIYORUZ CARI ACIK NEDEN 40 MILYAR DOLARIN ÜSTÜNDE..
BIRAZ EDEP YAHU.
okuyan61 2 yıl önce
İhracat iyi de ithalat ne durumda. Eğer 10 dolarlık ihracat için 15 dolarlık ithalat yapıyorsanız bu iyi değil afattır. Zaten ekonomik tablolar döviz altın borsa bu afat durumunu yansıtıyor. Onun için artık yalakalığı bırakıp gerçekleri söyleyin daha iyi olur!..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@