Her bankada ücret değişecek

Türkiye'de bankacılık sisteminde bugünden itibaren yeni bir dönem başlıyor. Toplam 26 bankanın ATM'leri ortak kullanıma açılıyor. Vatandaşlar artık her yerde kendi bankasının ATM'sini bulma sorunundan kurtulacak ve hangi bankaya ait olursa olsun en yakın

Her bankada ücret değişecek
Türkiye'de bankacılık sisteminde bugünden itibaren yeni bir dönem başlıyor.

Toplam 26 bankanın ATM'leri ortak kullanıma açılıyor. Vatandaşlar artık her yerde kendi bankasının ATM'sini bulma sorunundan kurtulacak ve hangi bankaya ait olursa olsun en yakın ATM'den para çekebilecek.

Yeni sistemde bütün bankalar ortak ATM uygulaması kapsamına girecek. Türkiye'de bulunan 22 bin 973 ATM'nin tamamı sisteme katılıyor.

Sistemin altyapısı için iki yıl çalışan Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, eskiden olduğu gibi başka bankanın ATM'sinde işlem yapıldığında ücret ödeneceğini açıklamıştı.


ÜCRETİ BANKANIZ BELİRLEYECEK
Mevcut sistemde başka bankanın ATM'sinden 10 lira nakit çekenden 4 lira ücret alınabiliyor. Yeni sistemde başka bir bankanın ATM'sinden para çekildiğinde, komisyon kendi bankanız tarafından belirlenecek. Bankadan bankaya ücret değişecek. Bazı bankalar hiç ücret almazken, bazı bankalar belli bir oranda ücret talep edecek.

Türkiye'de 44 milyon kredi kartı, 61 milyon banka kartı bulunuyro. Bugüne kadar Türkiye'de 600 milyon dolarlık ATM yatırımı yapıldı.


ORTAK ATM İŞLEMLERİ YÜZDE 30 ARTIRACAK
Mevcut 22 bin 714 ATM 35 bin adet ATM kadar etkinlik gösterecek. Bu sayede 300 milyon dolarlık tasarruf sağlanacak.

2004-2009 yılları arasında ATM işlem adetlerinde ortalama yıllık yüzde 10 artış oldu. Yeni sistemle birlikte işlem adedi artışı yüzde 30'a ulaşacak.


5 YILDA 3.6 MİLYAR KEZ ATM'YE GİTTİK
Türkiye'de son 5 yılda 3.6 milyar kez ATM'ye gidildi. Bir milyon kişiye düşen ATM sayısı 264, işlem başına nakit çekim miktarı ortalama 190 lirayı buluyor.


ORTAK VE ALTIN NOKTA TARİH OLUYOR
ATM ağının yaklaşık yüzde 44'ünü Altın Nokta, yüzde 30'unu ise Ortak Nokta oluşturuyordu. Bugünden itibaren iki ortaklık da tarihe karışacak. Kalan yüzde 26'lık pay bu gruplara dahil olmayan bankalara aitti.


AVRUPA'DA İLK KEZ TÜRKİYE'DE DEVREYE GİRİYOR
Avrupa'da ilk kez Türkiye'de gerçekleşecek uygulama ile ATM'lerin işlem hacmi artacak, Türkiye ekonomisine 300 milyon dolarlık katkı sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.