Fındık üreticisine TMO işkencesi

Sabahın 5-6'sında TMO depoları önünde sıraya giren ve 10-12 saat bekletildikten sonra kendisine sıra gelen üreticiler ayrı bir eziyet ile karşılaşıyorlar. Trabzon'un Beşikdüzü ilçesindeki TMO deposunda alım yapan görevliler üreticinin fındığından randıman

Ekonomi 29.12.2008, 11:24
Fındık üreticisine TMO işkencesi

Sabahın 5-6'sında TMO depoları önünde sıraya giren ve 10-12 saat bekletildikten sonra kendisine sıra gelen üreticiler ayrı bir eziyet ile karşılaşıyorlar.

Trabzon'un Beşikdüzü ilçesindeki TMO deposunda alım yapan görevliler üreticinin fındığından randımanı tüm çuvalları yere indirerek alırken, Giresun'un Göreli ilçesindeki görevliler ise randıman alımını fındığı araçlardan indirmeden yaparak üreticiye kolaylık sağlıyorlar.

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Beşikdüzü İl Genel Meclis Üyesi Sedat Gözaçan, üreticinin her bakımdan perişan edildiğini belirterek konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
“Üretici sabahın erken saatlerinde fındığı ile TMO deposu önünde sıraya giriyor. Kendisine sıra geldiğinde ise randımanın alımı için görevliler araç üstündeki fındık çuvallarının tamamını yere indiriyorlar. Randıman düşük geldiği, yada fındıktaki nem oranı kabul edilenin üzerinde olduğu zaman üreticiye “fındığını topla git” deniliyor. Bu durumda üretici fındığını tekrar araca yüklemek zorunda. Bunun içinde oradaki hamallara para vermesi de gerekiyor. Bunun içinde ayrıca bir kavga çıkıyor. Oysa Giresun'un Görele ilçesinde TMO görevlileri, fındığın randımanını aracın üzerinde alıyorlar. Randıman TMO'nun kabul ettiği oranda ise üretici fındığını indirip teslim ediyor. Beşikdüzü'nde ise bunun tam tersi. Bu nasıl iştir? Aynı kurum farklı uygulamayı neye göre yapıyor? Zaten zor durumda olan üreticiye bu kadar zulüm yapılır mı? Bu yanlışı defalarca ilgililere ilettik, ama sorun aynen devam ediyor.”

Yorumlar (2)
camoka 12 yıl önce
arkadaş ben ne insanlar biliyorum yıllık 300-500 kg fındıkla geçiniyor fiyat geç açıklandı fındık alınmadı eller boş zulum eden refah bulur edin zulum bulun refah alma mazlumun ahını
zambur 12 yıl önce
Trabzon dakı tmo nun alım yerleride aynı indir yok randıman yok nem tekrar bindir. Zülüm son hızıyla devam ediyor işin garıp tarafı benden almadıkları fındıği 1.50 kuruşa tuccara verıyorum bir gün sonra tuccar aynı fındığı tmo elini kolunu sallaya sallaya getirip veriyor. Zavallı koyluyü perişan ettiler.bu zulumu bırıleri durdurmalı .trabzonun vekilleri uyumayın bu millet sizden mutlaka hasabını soracaktır hangı yüzle gelip oy isteyeceksınız .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@