Eski paralar için kolay çözümler

1 Ocak 2010'dan itibaren yürürlükten kalkan ve sadece Merkez Bankası ile Ziraat Bankası şubelerince değiştirilmesi gereken YTL ve YKr'ler pazarlarda elde çıkarılmaya çalışılıyor.AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, paradan altı sıfırın atılmasıyla başlayan

Eski paralar için kolay çözümler

1 Ocak 2010'dan itibaren yürürlükten kalkan ve sadece Merkez Bankası ile Ziraat Bankası şubelerince değiştirilmesi gereken YTL ve YKr'ler pazarlarda elde çıkarılmaya çalışılıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, paradan altı sıfırın atılmasıyla başlayan süreçte ilk olarak 1 Ocak 2005 tarihinde YTL tedavüle çıkarıldı.

Paradan “Yeni” ibaresi 1 Ocak 2009'da kaldırıldı ve aynı dönemde TL banknot ve madeni paralar piyasaya sürüldü. 2009 yılı boyunca YTL banknot ve madeni paraların dönüşümü sağlanmaya çalışıldı. Merkez Bankası rakamlarına göre 3 Aralık itibarıyla dönüşüm oranı, banknotlarda yüzde 94,79 madeni paralarda ise yüzde 48,90 olarak gerçekleşti.

1 Ocak 2010'dan itibaren yürürlükten kaldırılan YTL ve YKr'ler, halen birçok vatandaşın elinde bulunuyor. Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilebilen paraları vatandaşlar daha farklı yöntemlerle elden çıkarmaya çalışıyor.

Özellikle dönüşüm oranı yüzde 50'ye ancak yaklaşan madeni YTL ve YKR'ler, pazarlarda değiştirilmeye çalışılıyor. Yeni yıla girilmesiyle birlikte elde kalan madeni paraları ayıran vatandaşlar, YTL ve YKr'lerle alışveriş yapıyor.

Birçok pazarcı, yeni yılın ilk günlerinde YTL ve YKr'ye karşı hazırlıklı ve duyarlı olsa da vatandaşlar birçok satıcıyı eski parayla kandırmayı başardı. Bazı vatandaşlar ise hazırlıksız yakalanarak pazarcının verdiği YTL ve YKr'leri aldı.

Her ne kadar 1 Ocaktan itibaren tedavülden kalkmış olsa da madeni YTL ve YKr, küçük esnaf ve vatandaşlar arasında dolaşmaya devam ediyor.

Bursa Pazarcılar Odası yetkilileri, vatandaşların pazar yerlerinde YTL ve YKr'yi pazarcıya verdiğini ancak almaya gelince itiraz ettiğini belirterek, pazarcıları eski paralar konusunda uyardı.

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren, Yeni Türk Lirası banknotlar 10 yıl boyunca (31 Aralık 2019 tarihi mesai bitimine kadar), YTL madeni paralar ise 1 yıl boyunca (31 Aralık 2010 tarihi mesai bitimine kadar) Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerince kabul edilecek ve değiştirilebilecek.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler