EPDK'dan doğalgazda tarife ayarı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) yer altı doğalgaz depolama şirketleri için tarife hesaplama usul ve esasları belirlendi. 

EPDK'dan doğalgazda tarife ayarı
EPDK'nın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, yer altı depolama şirketleri tarife çalışmalarına baz olacak veri, bilgi ve belgeler ile bu usul ve esaslara uygun olarak hazırlayacakları tarife önerilerini, yeni tarife uygulama dönemi başlamadan 8 ay önce EPDK'ya sunacak.

Tarife uygulama döneminin süresi 1 yıldan kısa, 10 yıldan uzun olmamak üzere, şirket talebi de dikkate alınarak, kurul tarafından belirlenecek.

Depolama tesisinin yıllık gelir gereksinimi hesaplamalarında, her bir tarife yılı için belirlenen yıllık gelir gereksinimi değeri, ilgili tarife yılından 4 ay önceki Yİ-ÜFE'ye göre güncellenecek ve ilgili yıl gelir tavanı hesabında güncellenmiş değer kullanılacak.

Doğalgaz yer altı depolama tesisinin devreye alınması sonrasında oluşan kur farkı, vade farkı, faiz ve benzeri finansman giderleri ise varlık tabanı hesaplamalarında dikkate alınmayacak. Yer altı depolama şirketinin lisansında kayıtlı depolama kapasitesinin kademeli olarak devreye alınması halinde bu hüküm devreye alınan her bir kademe için ayrı ayrı uygulanacak.

Yapılması öngörülen yatırım tutarları hesaplanırken, tarife uygulama dönemi için depolama kapasite artışına yönelik yatırım tutarları dahil öngörülen yatırımlar, tarife hesaplamalarında dikkate alınacak. 

Yer altı depolama yatırımlarının itfa süresi 12 yıldan kısa 22 yıldan uzun olmamak üzere şirket talebi de dikkate alınarak kurul tarafından belirlenecek. 

Öte yandan EPDK Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından önerilen Primer Frekans Kontrol Birim Hizmet Bedelini 2017 yılının ikinci çeyreği için, megavatsaat başına 0,54 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler