banner539

banner526

banner533

banner513

Emekli maaşına 3,83 zam

Geçen yıla ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıkları, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın 55. maddesindeki h

Ekonomi 04.01.2009, 19:46
Emekli maaşına 3,83 zam

Geçen yıla ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıkları, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın 55. maddesindeki hüküm doğrultusunda "bir önceki 6 aylık (Temmuz-Aralık 2008) enflasyon oranında" artılacak. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) tarafından yapılan hesaplamaya göre, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yılın ilk yarısı için yapılacak zam oranı yüzde 3,83 seviyesinde olacak. TİED Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enflasyon rakamlarının hesaplanması yöntemine yönelik endişeleri bulunduğunu dile getirerek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan hesaplamaların "emeklinin mutfağındaki yangını göstermediğini" öne sürdü.

Son aylarda doğal gaz, elektrik ve temel gıda maddelerine yapılan yüksek oranlı artışların, TÜİK'in hesaplamalarında küçüldüğünü iddia eden Ergün, şunları kaydetti:
"Enflasyon sepetindeki yansımalar mal gruplarına göre belirlendiğinden, vatandaşın piyasada yaşadığı enflasyon çok daha düşük hesaplanmaktadır. Özellikle kış aylarında vatandaşın bütçesinin büyük bir bölümü; doğalgaz, elektrik ve kömür gibi ısınma giderlerine ayrılmaktadır. Bu kalemlere yapılan artışlar ise yüzde 30 ila yüzde 72 arasında değişmektedir. Bir emekli sadece evini ısıtabilmek için ay boyunca yaklaşık 250-300 TL arasında bir fatura ödemektedir. Bütün bu gerçekler TÜİK'in hesaplama sisteminde görülmemektedir.

Diğer yandan, bu rakamlara rağmen 2008 yılı içerisinde işçi emeklilerine ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zam toplamda yüzde 9,3 seviyesinde kalırken, gerçekleşen enflasyon 10,06 seviyesinde açıklanmıştır. Bu durumda bile işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin, 2008 yılında enflasyonun altında zam aldıkları açıkça görülmektedir."

İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına 5510 sayılı kanun çerçevesinde yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 3,83 zam yapılacağını söyleyen Ergün, "Bu durumda (vergi iadesi karşılığı olarak yapılan ek ödeme dahil) 598,27 TL olan en düşük işçi emeklisi aylığı, Ocak 2009 itibariyle 621,18 TL'ye yükselmektedir. Yapılan artışlar aylık olarak 22,91 TL olurken, günlük artış ise 76 Krş seviyesinde kalmaktadır. Bu da yaklaşık 1 ekmek parasına denk gelmektedir" dedi.

Ergün, 5510 sayılı kanunla, emekli aylıklarına yapılacak zamlarını tartışmalı enflasyon rakamlarına endekslenmesi nedeniyle, zaten yetersiz olan aylıkların alım gücününün daha da gerileyeceğini savundu.

"ACİL İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ"

Emeklilerin, yetkililerden acilen iyileştirme beklediğini vurgulayan Ergün, şöyle konuştu:
"Giderek eriyen alım gücü nedeniyle sağlıklı beslenemeyen ve gelirlerinin büyük bölümünü sağlık, ısınma ve kira gibi giderlerine harcayan emeklilerimiz, 1 Ekim 2008 itibariyle katkı payı ödemeleriyle de karşılaşmıştır.
Verilen zamlar neredeyse sağlık için ödediğimiz katkı paylarına bile yetmemektedir.
,

Emeklilerimizin 2009 yılına ilişkin umutlarının söndürülmemesini ve yeni yılda emeklilerimizin yüzünün bir nebze de olsun güldürülmesini hükümetimizden istiyoruz. Emekli yaşam mücadelesinde yalnız olmadığını hissedebilmek istiyor. Emekli bu zorlu koşullara rağmen, tedbir almaya yanaşmayan yetkililere karşı büyük bir tepki içerisindedir. Umuyor ve diliyoruz ki bu tepkiler dikkate alınır ve sorunlarımıza acil çözümler bulunur."

TİED'in yaptığı hesaplamaya göre, mevcut ve 1 Ocaktan itibaren geçerli olacak işçi ve Bağ-Kur taban emekli aylıkları (TL) şöyle:

SSK BAĞ-KUR (Esnaf) BAĞ-KUR (Tarım)
Temmuz 2008 598,27 442,87 293,55
Ocak 2009 621,18 459,84 304,80

Not: Bağ-Kur taban aylıkları esnaflar ve tarım emeklileri için 1. basamak ödentileri olarak dikkate alınmıştır. Vergi iadesi karşılığı olarak yapılan ek Ödeme dahildir.

Yorumlar (1)
Kral_Altmışbir 12 yıl önce
2008 senesi içerisinde artık birçok kişinin kullanım alanına girmiş olan doğalgaza ocak, haziran, ağustos, ekim ve kasım ayında zam geldi. Son gelen zamla doğalgazdaki kümülatif artış %72.7'yi buldu. Halkın tüketimi noktasında çok önemli bir yer işgal eden doğalgaza dünyanın zammını yapıyorsunuz da neden iş maaşlara gelince 3.83 gibi komik bir rakam oluyor. Yav anlıyoruz tefe ile tüfe'yi hesap edip bu artışları tespit ediyorsunuz. Bu nasıl hesap ki emekliye yılın ilk altı ayı için 3.83 lük bir zam yapıyorsunuz. Halkın alım gücü kalmadı değerli kardeşlerim. Bu yapılan zam emekliye hakarettir. Ben sene başında doğalgaza 200 ytl öderken sene sonunda yapılan zamların bir sonucu olarak 346 ytl ödeyeceksem bunun adı soygundur. Halka kaşıkla verdiğini kepçe ile almaktır. Sizin "Derviş"in Türkiye'ye sunduğu ekonomi politikalarını devam ettirdiğinizi artık bu millet anlamalı. Kriz teğet değil ciğerimizden geçiyor. Bunu bilin...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@