banner539

banner526

banner533

banner513

Elektrik zammı yarın yürürlükte

Elektrikte geçilen "otomotik zam" uygulaması kapsamında belirlenen yeni zamlar yarından itibaren yürürlüğe giriyor. Böylece yılbaşından bu yana yapılan zam konutlarda yüzde 64.5'e, sanayide yüzde 55.4'e, ticarethanede yüzde 63.5'e ulaşmış oluyor. Konutlar

Ekonomi 30.09.2008, 19:02
Elektrik zammı yarın yürürlükte
Elektrikte geçilen "otomotik zam" uygulaması kapsamında belirlenen yeni zamlar yarından itibaren yürürlüğe giriyor. Böylece yılbaşından bu yana yapılan zam konutlarda yüzde 64.5'e, sanayide yüzde 55.4'e, ticarethanede yüzde 63.5'e ulaşmış oluyor.

Konutlarda kullanılan elektriğin fiyatını, çıplak fiyat üzerinden yüzde 18.2, iletim, dağıtım ve perakende hizmet bedellerindeki artışlarla birlikte ise yüzde 19.5 oranında artıran yeni yıl zammı 1 Ocak'ta devreye girmişti.

Seçimlerin hemen ardından yapılan bu fiyat ayarlamasıyla sanayide çıplak elektrik fiyatı yüzde 11.7, ticarethanelerde yüzde 17.5 artırılmıştı. Ocak ayında sanayicinin fiyat artışı konutlara göre daha düşük düzeyde tutulurken, bu dönemde tarifede en çok zam gören kullanıcılar yüzde 21.1 ile şehit aileleri ve muharip malul gaziler oldu.

Hükümet, serbest piyasa ısrarı nedeniyle girilen elektrik sıkıntısı ortamında özel sektörün kar realizasyonuna yönelik zam taleplerini karşılamak için 1 Ağustos 2006'da Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'ni devreye soktu. Bu uygulama ile söz konusu piyasada elektriğin birim maliyeti 19 Ykr'yi aştı.

Bu maliyetin tüketicilere aktarılmasını öngören düzenleme ile 20 dağıtım şirketinin tarifesine bu sistemin maliyeti yansıtıldı. Bu uygulamanın Haziran 2008'de devreye alınmasıyla 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere zamlar tarifelere yansıdı. Böylece 1 Temmuz 2008'den itibaren çıplak elektrik fiyatları yüzde 25.7 oranında artırıldı.

Aynı tarihte Yüksek Planlama Kurulu kararıyla devreye alınan Maliyet Bazlı Fiyatlandırma denilen otomatik zam uygulamasının ilk yansıması ise yarın uygulamaya geçiyor. Resmi Gazete'de de yayımlanan zam kararına göre yarından itibaren elektrik fiyatları çıplak olarak yüzde 10.7 oranında artırılıyor.

Böylece yılbaşından bu yana yapılan zam konutlarda yüzde 64.5'e, sanayide yüzde 55.4'e, ticarethanede yüzde 63.5'e ulaşmış oluyor. Çıplak elektrik fiyatlarına yapılan zam; şehit ve gazi aileleri için yüzde 68.6'ya ve kalkınmada öncelikli illerdeki mesken kullanıcıları için de yüzde 65.2'ye ulaştı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@