Elektrik ve doğalgazda sıkıntı yaşanmayacak

Bakan Taner Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak üzere kara yolu ile Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesinde bulunan Nevşehir Kapadokya Havalimanı'na geldi. Yıldız, Başbakan Erdoğan gelmeden önce Tuzköy beldesine geçerek, Belediye Başkanı

Ekonomi 28.09.2013, 14:08
Elektrik ve doğalgazda sıkıntı yaşanmayacak

Bakan Taner Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak üzere kara yolu ile Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy beldesinde bulunan Nevşehir Kapadokya Havalimanı'na geldi. Yıldız, Başbakan Erdoğan gelmeden önce Tuzköy beldesine geçerek, Belediye Başkanı Ümit Balak'dan beldenin sorunlarına ilişkin bilgi aldı. Burada, Belediye Başkanı Ümit Balak tarafından kendisi ve beraberinde AK Parti Nevşehir milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver'e kahvaltı ikram edildi. Kahvaltıda Bakan Yıldız'a, yörede yetiştirilen baldan da ikram edildi.

Daha sonra Tuzköy beldesinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yaptırılan 245 konutun bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Yıldız, burada yapımı devam eden cami hakkında bilgi aldı ve kendisini izleyen iki çocuğu kucaklayarak sohbet etti. Bakan Yıldız, "Biri TIR şoförü, biri de polis olmak istiyor." dedi. İnceleme sırasında bir vatandaşın, '245 haneli bölgede 80 adet elektrik panosunun yerin altında bulunduğunu' belirtmesi üzerine Yıldız, bir tanesinin olduğu yere gitti. Burada panoyu gören Bakan Yıldız, "Pano güzel ama işçilik kötü. Gerekeni yapacağız." dedi.

Bakan Yıldız, gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı. Kış döneminin başladığı bu günlerde özellikle elektrik ve doğalgaz konusunda bir sıkıntının bulunup bulunmadığına yönelik soruyu cevaplandıran Yıldız, "Vatandaşlarımız müsterih olsun, elektrik ve doğalgaz konusunda bir sıkıntı öngörmüyoruz, 2011 yılındaki aşırı kış şartlarında bile gerek elektrik ve gerekse doğalgazda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Meteorolojik veriler ışığında son 62 yılın en soğuk günlerinin yaşandığı 2011 yılında bile bir sorun yaşanmadı. Bu kış döneminde de herhangi bir sorun yaşanmayacak." diye konuştu.

Yıldız, Kaya Gazı konusunda yapılan çalışmalara ilişkin olarak yöneltilen bir soruya da "Kaya gazının ülkemiz adına önemli katkılar sağlayabileceğini ümit ederiz. Ama bunları önceden konuşmak çok doğru değil. Kaya gazı ile ilgili bilimsel araştırmalarımıza, uluslararası yatırımcımıza ve uluslararası sermayeye söylüyoruz. Yatırım yapmak isteyen varsa biz onları ruhsatlandıracağız. Onlara, gerek Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi'nin yaptığı çalışmalardan arta kalan kuyular ve gerekse yeni kuyular için ruhsat verebileceğiz, tüm çalışmalar yapıldıktan sonra bakacağız. Ama kaya gazı bazı ülkelerde çok ciddi bir ümit kaynağı oldu. Türkiye'deki rezervler bu şekliyle ispat edilebilir ve değerlendirilebilirse, inşallah Türkiye için de niye olmasın. Hep birlikte yerli kaynağımıza ulaşabilmemiz lazım. Rezervler noktasında da sondajlar tamamlanmadan bunu telaffuz etmek doğru değil." diye ifade etti.

Bakan Yıldız, ayrıca, ABD ve İran arasında, 1979 yılından beri ilk yumuşama çabalarını olumlu olarak değerlendirdiğini dile getirerek, "Dünya adına petrolün ve doğalgazın bir gerginlik gerekçesi değil, bir barış gerekçesi olarak ele alınmasının gerektiğine inanıyorum. Bunu zaten yıllardan beri ifade ediyorum. Ben ABD ile İran arasındaki yakınlaşmayı olumlu görüyorum." dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@