7m


7m

hyundai

Elektriğe yılın 3. zammı geliyor

1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yılın üçüncü elektrik zammı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) bugün kararını verecek. EPDK 20 elektrik dağıtım şirketinin 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sanayi ve konut abonelerine uygulayacağı yeni tarifeler

Ekonomi 18.09.2008, 09:02
Elektriğe yılın 3. zammı geliyor
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yılın üçüncü elektrik zammı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) bugün kararını verecek.

EPDK 20 elektrik dağıtım şirketinin 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sanayi ve konut abonelerine uygulayacağı yeni tarifeleri görüşerek karara bağlayacak.

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin (TEDAŞ) yeniden yapılanması sonucu oluşan 20 elektrik dağıtım şirketi, geçen hafta EPDK'ya başvurarak maliyetlerindeki artış çerçevesinde perakende satış tarifelerinin revize edilmesini talep etmişlerdi.

Kurul, bugünkü toplantısında, söz konusu şirketlerin Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi (TETAŞ), Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve serbest piyasadan aldıkları enerji maliyetlerini dikkate alarak nihai tüketiciyi
ilgilendiren tarifeleri belirleyecek.

EPDK uzmanlarının yaptığı hesaba göre ihtiyaç yüzde 9-10. Zam oranının da bu aralıkta belirlenmesi bekleniyor. Son zamla birlikte tüketici elektriği ocak ayına göre yaklaşık yüzde 60 pahalıya kullanmış olacak.

Hükümet ilk görev döneminde elektriğe 5 yıl boyunca zam yapmadı, enflasyondaki artışa rağmen zamsız faturalar seçim meydanlarında AKP'nin en önemli kozlarından biri oldu.

Ancak 2007 yılında yapılan genel seçimden sonra tablo değişti, 2008 elektrik fiyatlarının art arda yüksek oranlarda artırıldığı yıl oldu.

İlk zam ocak ayında yapıldı. Sanayici ve konut tüketicisi elektriği yüzde 10-15 zamlı kullanmaya başladı. İkinci zam 1 Temmuz'dan itibaren geçilen otomatik fiyatlandırma sistemi ile birlikte geldi.

Fiyatların maliyetlere göre belirlenmesini zorunlu hale getiren sisteme geçişte zam oranı yüzde 21-22 olarak belirlendi.

Şimdi otomatik fiyatlandırma sistemi kapsamında fiyatların maliyetlere uygun olarak yeniden hesaplanması gündemde.

EPDK uzmanları haftalardır yaptığı hesaplama çalışmasını tamamladı. Uzmanlar elektrikte zam ihtiyacının yüzde 9-10 arasında olduğunu kurula bildirdi.

Perşembe günü toplanacak enerji piyasası düzenleme kurulu zam için son sözü söyleyecek. Kuruldan uzmanların önerisi doğrultusunda yüzde 9-10 arasında zam kararı çıkarsa elektrik fiyatları yılbaşına göre yaklaşık yüzde 60 oranında artmış olacak.

1 Temmuz 2008'de yürürlüğe giren otomatik fiyatlandırma mekanizması çerçevesinde petrol fiyatlarında olduğu gibi elektrikte oluşan maliyetlerin (artış veya düşüş) yılda 3 kez tüketiciye yansıtılması gerekiyor.

Yorumlar (3)
kral 14 yıl önce
zam zam yeter kardeşim sadece elektiriğe % 60 zam geldi nedir bu rezillik yav başka hükümet yapsaydı ortalık yıkılırdı kimse ağzını açmıyor nerde yazar kasa atan artisler
farozgençlik 14 yıl önce
bi milletten %47 i oy aldıranlar bizi ne hale getirdiler görsünler %60oldu öde ödeyebildiğin kadar ya maaş olarak verdikleri düşünün şimdi
Taşkent 14 yıl önce
Eyyyy akp ye oy verenler bu milletin günahından yatacak yeriniz yok sizin ama bu ülkede elktrik parası vermeden yaşayanlarda var onlar zaten haram helal anlamaz yeterki çalsın çırpsın yesınle haram olsun bu fakirın bir kuruşu..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@