banner526

banner533

banner513

Ekonomik kriz paketi onaylandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda torba yasa olarak bilinen ve ekonomik krize önlem paketiyle ilgili yasayı onayladı. Yasaya göre kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi 6 aya çıkarılacak, kısa çalışma ödeneği miktarı da yüzde 50 oranında artırıla

Ekonomi 28.02.2009, 15:35
Ekonomik kriz paketi onaylandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda torba yasa olarak bilinen ve ekonomik krize önlem paketiyle ilgili yasayı onayladı. Yasaya göre kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi 6 aya çıkarılacak, kısa çalışma ödeneği miktarı da yüzde 50 oranında artırılacak. Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetine dair özel iletişim vergisini yüzde 15'ten yüzde 5'e indiren yasa ayrıca 1979 veya daha eski model motorlu taşıtlardan 30 Haziran 2010'e kadar hurdaya çıkarılanlardan vergi ve ceza alınmamasını da öngörüyor.


Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 5838 sayılı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile 5839 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair kanunu onaylayarak Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği bildirildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YÜZDE 50 ARTIRILACAK EMEKLİ AYLIĞI HACZEDİLEMEYECEK
Gül'ün onayladığı ve kamuoyunda torba yasa olarak bilinen 5838 sayılı kanuna göre, kısa çalışma için öngörülen azami 3 aylık süre 6 ay olarak uygulanacak. Kısa çalışma ödeneği miktarı da yüzde 50 oranında artırılarak ödenecek. Kısa çalışma ödeneği olarak yapılan ödemeler başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek. Yasaya göre sigortalılığı sona eren kişileri sosyal güvenlik kurumuna bildirmeyenlere asgari ücret tutarında idari para cezası verilecek. Ekonomik kalkınmanın hızlandırılması ve istihdamın arttırılması için indirimli kurumlar vergisi oranı uygulamasına imkan tanınacak. Yasa kablolu kablosuz mobil internet servis aracılığı hizmetine ilişkin özel iletişim vergisini yüzde 15'ten yüzde 5'e indirmeyi de düzenliyor. Bu yılın sonuna kadar çekler, üzerinde yazılı keşide tarihinden önce bozdurulamayacak. 1979 veya daha eski model motorlu taşıtlardan, 30 haziran 2010`a kadar hurdaya çıkarılanlardan vergi ve cezaları alınmayacak. Yasaya göre emekli aylıklarının haczedilmesine ilişkin talepler, icra müdürü tarafından reddedilecek. Esnaf ve sanatkar bağlı oldukları meslek kuruluşlarına olan aidat borçlarının tamamını ödemeleri halinde bu borçlarına olan gecikme zamları silinecek.

İKİ YENİ VAKIF ÜNİVERSİTESİ
Gül'ün onayladığı bir başka yasa olan 5839 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun ise İstanbul'da Yeni Yüzyıl ve Gaziantep'de Zirve adıyla iki yeni vakıf üniversitesi kurulmasını öngörüyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@