Domatesten sonra şimdide tonlarca çilek geri gönderildi

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, Türkiye'den gönderilen 20,8 ton çileği, içinde tehlikeli tarım haşeresinin tespit edilmesi nedeniyle Rusya'ya girişini yasaklayarak geri çevirdi.

Domatesten sonra şimdide tonlarca çilek geri gönderildi
banner432

Türkiye'nin Ukrayna'ya ihraç ettiği 38 ton domatesin geri gönderilmesinin ardından şimdi de Rusya, 20,8 ton çileği, içinde tehlikeli tarım haşeresinin tespit edilmesi nedeniyle geri çevirdi.

21 TON ÇİLEĞİN RUSYA'YA GİRİŞİ YASAKLANDI

Rosselhoznadzor'un Krasnodar bölgesi ve Adıge Cumhuriyeti müdürlüğü basın dairesinden yapılan açıklamada, kurumda görevli müfettişlerin Türkiye'den gönderilen 20.8 ton çileğin, içinde batı çiçek tripsi (Kaliforniya tripsi) adlı haşerenin tespit edilmesi nedeniyle Rusya'ya girişini yasakladığı kaydedildi.

Deniz yoluyla Tuapse limanına ulaşan çileği inceleyen sağlık uzmanları, Rusya'da karantina listesinde olan batı çiçek tripsi (Kaliforniya tripsi) adlı haşereye rastladı.

Ürünlerde bu tarım zararlısının bulunduğu, Rusya Bitki Karantina Merkezi Novorossiysk şubesinin raporuyla doğrulandı. Sağlıksız ürünler ihracatçıya geri gönderildi.

TÜRKİYE RUSYA'YA İHRAÇ EDİLEN MEYVE VE SEBZELERİ DEZENFEKTE EDECEK

Rosselhoznadzor daha önce Türkiye'den getirilen meyve ve sebzelerin bitki sağlığı kalitesinin düşmesinden endişe duyduklarını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl Türkiye'den gönderilen meyve ve sebzelerde bin 945 kez Rusya'nın karantina listesinde olan tarım zararlıları saptanmış, hastalıklı olduğu tespit edilen 30 bin tondan fazla ürünün ülkeye girişi yasaklanmıştı.

Önümüzdeki temmuzdan itibaren Rusya'ya gönderilen biber, domates, üzüm ve çileği fumigasyon (buharlı ilaçlama yöntemiyle dezenfeksiyon) işleminden geçirmeye başlayacak olan Türkiye, kullanılması öngörülen ilaçlama yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri Rosselhoznadzor'a en kısa zamanda ulaştıracak.

Dekoratif çiçek kültürlerinde ve sera ortamında yetiştirilen sebzelerde rastlanabilecek en zararlı haşereler sınıfında yer alan batı çiçek tripsi 224 bitki türüne zarar verebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 18:08

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasar
Yasar - 6 ay Önce

Turkiyede denetim yok nasil olsa vatandasa satin tarim bakanligi ne isyapar cok merak ediyorum

Muzaffer Hoca
Muzaffer Hoca - 6 ay Önce

Büyük marketlerde devlet kanalıyla ithal edilen çürük soğanları tiksintiyle gözlemliyoruz.Elin hükümeti kendi insanına üzerinde toz vardiya çileği domatesi yedirmiyor.Bizim hükümetimiz ucuz diye o çürük soğanları bu Fakir halka yedirtiyor..Haklılarrr

Alemdar
Alemdar - 6 ay Önce

Adamlar nelere dikkat ediyor. Bizim canımızdan hiçbir şey olmaz.

banner472