banner539

banner526

banner533

banner513

Doların ateşi yükseliyor

Dolar bankalararası piyasada 1.70'in üzerine çıkarken, özellikle yurtdışı kaynaklı etkiler kurlardaki tansiyonun yüksek kalmasına neden oluyor. Polonya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerinin bankacılık sektörlerinde risklerin arttığına yönelik raporla

Ekonomi 18.02.2009, 12:04
Doların ateşi yükseliyor

Dolar bankalararası piyasada 1.70'in üzerine çıkarken, özellikle yurtdışı kaynaklı etkiler kurlardaki tansiyonun yüksek kalmasına neden oluyor.

Polonya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerinin bankacılık sektörlerinde risklerin arttığına yönelik raporlar dün piyasaları karıştırırken, etkilerinin bugün de devam ettiği izleniyor. Ayrıca yurtdışı borsalardaki gerilemeler ve euro/dolar paritesinde dolar lehine hareketin sürmesi de içeride kurların 1.70 TL'in üzerine çıkmasına neden oldu.

Bankalararası piyasada dolar 1,7045 lira ile 3 ayın zirvesine çıktı. Dolar bu seviyeyi en son 21 Kasım 2008'de görmüştü.   

Kurdaki hareketi değerlendiren ABank Döviz Pozisyon Müdürü Sevgi Aytekin şunları söyledi: "Kurda genel trend zaten yukarı. Çünkü büyümeyle ilgili kötü datalar geliyor. Risk algılaması yeniden yükseldi, petrol fiyatları geriledi, altın yükseldi. Bu piyasalarda güveni azalttı ve güvenli liman olan dolara alım getirdi. Böylece tüm gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskı altında kaldı."    

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@