Dolar hızla yükseliyor!

Özellikle İngiltere ekonomisinin yüzde 1.5 oranında gerilemesi ve ülkenin resmen resesyona girmesi ile euro ve paund dolar karşısında dibe vurdu. Dolar, uluslararası piyasalardaki hareketin etkisiyle içeride de TL karşısına 1.67'nin üzerine çıktı. Doların

Ekonomi 23.01.2009, 12:46
Dolar hızla yükseliyor!

Özellikle İngiltere ekonomisinin yüzde 1.5 oranında gerilemesi ve ülkenin resmen resesyona girmesi ile euro ve paund dolar karşısında dibe vurdu. Dolar, uluslararası piyasalardaki hareketin etkisiyle içeride de TL karşısına 1.67'nin üzerine çıktı.

Doların bir süredir yurtdışında devam eden güçlü seyri bugün daha da kuvvetlendi. İngiltere ekonomisinin yüzde 1.5 küçüldüğünün açıklanması ile dolar paund karşısında 1985 yılından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Paund haftalık bazda da yüzde 7.6 kayıpla dolar karşısında son üç ayın en kötü haftasını yaşadı.

Düne göre yüzde 1.9 değer yitiren paund, dolar karşısında 1.36'nın altına sarktı.

EURO DA DÜŞÜYOR

Dolar euro karşısında da hızlı bir hareket sergiliyor. İngiltere ekonomisi kaynaklı endişeler ve bankacılık sektmöründe yaşanan problemler, euroyu dolar karşısında son 1.5 ayın en düşük seviyesine indirdi.

Euro/dolar paritesi yüzde 1.6 düşüşle 1.2790 seviyesine geriledi. 

DOLAR 1.68'E GİDİYOR

Yurtdışındaki yükseliş dıoları içeride de güçlü tutuyor. Merkez Bankası'nın yaptığı iki puanlık faiz indirimiyle TL'nin önündeki koruma kalkanının kalktığını söyleyen uzmanlar, kurlardaki yüksek tansiyonun bundan sonra da sürebileceğine dikkat çekiyor.

Dolar öğle saatleri itibariyle TL karşısında yüzde 1.33 artışla 1.6750 TL'ye tırmandı. Dolar gün içinde 1.6765 TL'ye kadar çıktı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@