7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Dikkat! Burada fatura ödüyorsanız...

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, fatura ödeme merkezlerinin denetim altında tutulması gerektiğini belirterek, 'Bu tür aracı kurumlar, adına tahsilat yaptıkları firmalardan yetki belgesi almalı, yetki belgelerini de faaliyet gösterd

Ekonomi 15.04.2014, 19:18
Dikkat! Burada fatura ödüyorsanız...

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, fatura ödeme merkezlerinin denetim altında tutulması gerektiğini belirterek, 'Bu tür aracı kurumlar, adına tahsilat yaptıkları firmalardan yetki belgesi almalı, yetki belgelerini de faaliyet gösterdiği mekanın görünür yerine asmalıdır' dedi.

Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, elektrik, su, internet ve doğalgaz, uydu televizyon hizmeti sunan işletmelerde, belirli tahsilat günlerinde yeterli vezne bulunmadığını öne sürdü.

Vezne yetersizliğinin tüketicilerin kuyrukta beklemesine ve zaman kaybına yol açtığına işaret eden Ağaoğlu, "Bu nedenle, tüketiciler, son zamanlarda türeyen fatura ödeme merkezlerine yöneldi. Fatura ödeme merkezleri, 1 ve 2 lira gibi ücretler karşılığında tüketicilerin değişik kalemlerdeki faturalarını ödemeyi taahhüt eden özel işletmelerdir. Tüketicilerin ilgili kurumlara yatırmak üzere kendilerine verdikleri bedelleri toplayan kuruluşlardır" diye konuştu.

TÜKETİCİLER, MAĞDUR OLABİLİR

Ağaoğlu, fatura ödeme merkezleri görevlilerinin müşterilerden topladıkları parayı alıp kaçabileceğine dikkati çekerek, tüketicilerin mağdur olabileceğini anlattı.

Ödenmeyen faturalar yüzünden tüketicilerin kamu hizmetlerinin kesilebileceğini dile getiren Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"Bu durumlara karşı yetkili organların bazı tedbirler alması gerekmektedir. Fatura tahsilat merkezlerinin çalışmaları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce denetim altına alınmalı. Tahsilat yapacak aracı kurumlar, teminat göstermek suretiyle ürün ya da hizmet sunan kurumlarla anlaşmalı olmalıdır. Bu tür aracı kurumlar, adına tahsilat yaptıkları firmalardan yetki belgesi almalı, yetki belgelerini de faaliyet gösterdiği mekanın görünür yerine asmalıdır."

Ağaoğlu, aracı firmaların tahsilatla ilgili tüketicilerden ücret talep etmemeleri gerektiğini vurgulayarak, "Bu aracı firmalar, vatandaştan çok, adına tahsilat yaptıkları şirketlere fayda sağlıyor. Hizmet bedelini, tüketici yerine adına tahsilat yaptıkları kurumdan almaları daha yerinde olacaktır" şeklinde konuştu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@