banner526

banner535

"Büyüme beklentimizin üzerinde olabilir"

Ekonominin orta vadeli öngörüleriyle paralel ilerlediğini belirten Babacan, 2013'te büyümenin beklentilerin biraz üstünde gelebileceğini söyledi. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla başlayan süreci değerlendiren Babacan, hükümet olarak olayın komplo boyutuy

Ekonomi 08.01.2014, 11:39

Ekonominin orta vadeli öngörüleriyle paralel ilerlediğini belirten Babacan, 2013'te büyümenin beklentilerin biraz üstünde gelebileceğini söyledi. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla başlayan süreci değerlendiren Babacan, hükümet olarak olayın komplo boyutuyla ilgili önemli adımlar attıklarını,Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarının bozulmasına izin vermeyeceklerini ve bu olayların makro gelişmeler üzerindeki etkisini değerlendirmek için henüz erken olduğunu belirtti.

YARDI ADİL HIZLI VE TUTARLI OLMALI

2014'ün Türkiye için iyi bir olmasını beklediklerini açıklayan Ali Babacan, ihtiyatlı duruşun önümüzdeki dönemde de devam edeceğini, 2014 için öngörülen önlemlerin büyük oranda uyulamaya başladıklarını ve hane halkı borcu en düşük ülkeler arasında yer aldığımızı söyledi. Fitch'in Kasım ayı ile ilgili yaptığı analizi eksik bulan Babacan, basının ne işlediğinden çok Türkiye ile ilgili yatırım kararı verenlerin önemli olduğunu ve 17 Aralık'tan bu yana BİST'te yabancı giriş ile çıkışının nerdeyse eşit olduğunu ve 27 Aralık'tan bu yana yabancı yatırımcıların Türkiye'deki portföylerini arttırdığını sözlerine ekledi.

Yatırımcıların rahat olması için adil, hızlı ve tutarlı yargının öneminin altını çizen Ali Babacan, gerçek bir hukuk devleti olmadıkça orta gelir tuzağından çıkılmayacağını, farklı mahkemelerin 180 derece farklı kararlar aldığını ve kimseye özel alan oluşturmayan fırsat eşitliğine dayalı bir sistemin gerektiğini söyledi. Yolsuzluk iddiaları konusunda herhangi bir toleransın söz konusu olmayacağını belirten Babacan iddialar hakkında duruşlarının açık ve son derece net olduğunu, ve bu ölçüde yargı ve emniyette farklı yapılanmaya izin vermeyeceklerini, devlette iki başlılığın olamayacağını açıkladı.

AB'NİN ALTERNATİFİ YOK

Türkiye ile AB ilişkileri hakkında da konuşan Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye'nin uzun vadeli hedefinin AB'ye tam üyelik olduğunu, Brüksel'de AB Bakanlığı'nın bürosunun Başbakan Erdoğan tarafından açılacağını ve Türkiye için AB'nin alternatifinin olmadığını belitti.

Son dönemlerde sadece döviz hesaplarının değil TL mevduatının da arttığını söyleyen Babacan, enflasyonun bu yıl ne olacağını söylemek için erken olduğunu çünkü sığ işlemlerle kurun inip çıktığından kurun nerede sakinleşeceğini görmeden enflasyon konusunda birşey söyleyemeyeceğini açıkladı. Babacan ayrıca, Merkez Bankası'nın araç bağımsızlığı çerçevesinde gereken kararları alacağını ve para politikası kurulu ve TÜİK kararlarını kendisinin de basından öğrendiğini söyledi.

Son olarak, Halkbank'a değinen Babacan, bankanın İran'la ilgili işlemleri sürdürmeye devam edeceğini ve Kuzey Irak petrolleri için de Halkbank'ın kullanılacağını belirtti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@