Bu ilimize büyük müjde

Bayburt'ta metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taş rezervi keşfediliyor200 milyon metreküpe yakın doğal taş rezervi var. Metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taşlar bulunuyor  Yumuşak yapısı sayesinde kolay işlenebilen, ses ve ısı y

Ekonomi 18.05.2013, 16:19
Bu ilimize büyük müjde

Bayburt'ta metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taş rezervi keşfediliyor

200 milyon metreküpe yakın doğal taş rezervi var.
 
Metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taşlar bulunuyor 
 
Yumuşak yapısı sayesinde kolay işlenebilen, ses ve ısı yalıtımına uygun Bayburt taşının daha ekonomik üretilebilmesi ve ihracatının artırılması için kente fabrika kurulacak.
 
Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Gökhan Önder Karaoğlu yaptığı açıklamada, Bayburt'un çok eski zamanlardan bugüne doğal taşıyla ve taş işçiliğiyle ünlü olduğunu belirterek, "Bayburt'ta çok çeşitli niteliklerde doğal taşlar mevcut. Özellikle tüf diye adlandırılan yumuşak taşlar, mermerler, granitler ve traverten yörede yoğun miktarda var" dedi.
 
Türkiye'de yeni petrol sahaları keşfedildi! Kentteki doğal taş potansiyelinin tespiti için daha önce çok detaylı çalışma yapılmadığını ifade eden Karaoğlu, "2005 yılında bu konuda rezerv tespit çalışması gerçekleştirildi. Bayburt Valiliği, Ticaret ve Sanayi Odamız ile Bayburt Belediyesi öncülüğünde MTA'yı ilimize davet ettik. Bayburt'ta ilk defa yapılmış çalışmayla ekonomik değere sahip 200 milyon metreküpe yakın doğal taş tespit edildi" diye konuştu.
 
O dönemde Bayburt taşıyla ilgili sorunun, taşın ilkel yöntemlerle çıkartılması olduğunu anlatan Karaoğlu, şunları söyledi: "Taşı yüzde 80 fireyle elde ediyorduk, çünkü taş patlatma yöntemiyle çıkartılıyordu. Bayburt taşının yaklaşık 10 milyon yılda oluştuğu söyleniyor, dolayısıyla çok daha ekonomik tüketilmeliydi. Bayburt doğal taşının ileri teknolojik altyapıyla üretileceği bir fabrika için Avrupa Birliği nezdinde ilk adımı attık ve proje yaptık. 9,5 milyon avroluk projemiz kabul edildi."
 
-"Doğal taş yüzde yüz yerli ihracat kalemidir"- 
 
Karaoğlu, dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 48'inin Türkiye'de olduğunun tespit edildiği ancak Türkiye'nin dünya doğal taş pazarındaki payının yüzde 2 olduğunu ifade etti.
 
Bunun bir çelişki olduğunu dile getiren Karaoğlu, "Bu çelişkinin bir an önce ortadan kaldırılması lazım. Çünkü doğal taş bütün unsurlarıyla yüzde yüz yerli ihracat kalemidir. Hiçbir ara girdisi, ithalat girdisi yoktur ve çok büyük bir değerdir. Metreküp hesabıyla petrolden daha değerli doğal taşlarımız var. Doğal taşlarımızın Bayburt ekonomisine kazandırılması noktasındaki çalışmaların sonuç vermesini umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@