Beklenen zamlar geldi

 Hükümet, artan harcamalar nedeniyle bozulan bütçe dengesini düzeltmeye yönelik yaptırımlarını sürdürüyor. Akaryakıt, alkollü içkiler, motorlu taşıt vergisi ve tapu harçlarının ardından doğalgaz ve elektriğe de zam geldi.  BOTAŞ, yarından geçerli olmak üz

Ekonomi 01.10.2012, 08:31
Beklenen zamlar geldi

 

Hükümet, artan harcamalar nedeniyle bozulan bütçe dengesini düzeltmeye yönelik yaptırımlarını sürdürüyor. Akaryakıt, alkollü içkiler, motorlu taşıt vergisi ve tapu harçlarının ardından doğalgaz ve elektriğe de zam geldi. 
 
BOTAŞ, yarından geçerli olmak üzere doğalgaz satış fiyatlarının, yüzde 9,8 oranında artırıldığını açıkladı. 
 
Yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası ham petrol ve petrol ürünü fiyatlarındaki yükselmelere nedeniyle gaz satış fiyatlarında düzenleme yapılması zarureti doğmuştur" denildi. 
 
Doğalgaza yapılan zamma paralel olarak elektrik fiyatları da zamlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) yeni tarifesi, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
 
EPDK, TETAŞ'ın elektrik dağıtım şirketlerine yaptığı toptan satışta elektriğin kilowat saat fiyatını yüzde 10,1 oranında artırarak 18 lira 91 kuruştan 20 lira 80 kuruşa çıkardı. 
 
Toptran satış fiyatlarındaki bu artış, konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe en az yüzde 8-9 oranında zam olarak yansıyacak. 
 
Elektrik fiyatlarının nihai tüketici için belirlenmesinde güç bedeli gibi farklı uygulamalar da olması nedebiyle, tüketiciye yansıyacak kesin zam oranını Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu açıklayacak. 
 
BOTAŞ'IN ZARAR ETTİĞİNİ SÖYLEMİŞ, ZAMMI HABER VERMİŞLERDİ 
 
Reuters'a bilgi veren bir yetkili, BOTAŞ'ın 2011 yılında 1.3 milyar lira zarar ettiğini ve bu yıl zarar etmesinin yüksek ihtimal olduğunu kaydederek "BOTAŞ'ın aldığı gazı daha düşük fiyattan satmasının bir maliyeti var. Birkaç kamu kurumu da yüzde 10'dan az olmamak üzere doğalgaza zam yapılmasını talep ediyor. Ekonomi yönetimi son durumu değerlendirecek, talep daha yüksek de olsa doğalgaza yüzde 10-15 aralığında zam yapılabilir" demişti. 
 
En son 1 Nisan'da elektrik fiyatlarına yüzde 8.1, doğalgaz fiyatlarına da yüzde 18.72 zam yapılmıştı. 
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada BOTAŞ'ın maliyetinin altında doğalgaz satmasının bütçeyi olumsuz etkileyen unsurlardan biri olduğunu söylemişti.
Yorumlar (2)
adil türk 8 yıl önce
Vergiden başka gelir kaynağınız kaldımı.?Söyleyinde bilelim.ABD uşaklığı yapmayı bırakın.Özgür ,Bağımsız ve demokratik sosyal bir ülke olun.Yaptıklarınız a karşı sizi seven ve sempati duyanlara şaşarım.
kadirbilir 8 yıl önce
pek muhterem hükümetimiz imf ye 5 milyar borç veriyoruz ekonomimiz şöyle büyük böyle güçlü ülkeyiz hamaseti yapıyor da bu 5 milyarı kimden alıyor? cevap net, hiç bir kaçış yolu olmayan, her ay tıpış tıpış vergisini veren sabit gelirli vatandaştan, türkçemizde argo olmakla beraber güzel bir deyim var tam da bu durum ile ilgili; elin şeyiyle gerdeğe girmek diye, hükümet vatandaşa bindirdiği zamlarla suriyeli 100 bin beleşçi mülteciye babalık yapacağına, vergi yükünü azaltsın, ayıptır günahtır

Gelişmelerden Haberdar Olun

@