7m


7m

hyundai

Bakan Nebati açıklayacak! Tedbirler ve yastık altı altınların entegrasyonu

Bakan Nebati finansman paketini ve tedbirleri cumartesi günü açıklayacak.

Ekonomi 10.02.2022, 13:35 10.02.2022, 14:10
Bakan Nebati açıklayacak! Tedbirler ve yastık altı altınların entegrasyonu

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, fiyat artışlarına karşı tedbirler, yastık altı altınların finansal sisteme entegrasyonu ve KGF desteğini içeren paketi cumartesi günü açıklayacak.

Ekonomi yönetimi, 12 Şubat Cumartesi günü fiyat artışlarıyla mücadele başta olmak üzere, üretim ve ihracat öncelikli birçok destek, tedbir ve teşvik paketi açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son dönemde yaşanan fiyat artışlarının önüne geçmek amaçlı bazı tedbirlerin kamuoyuyla paylaşılacağı bir program düzenleyecek.

Nebati, cumartesi günü gerçekleştirilecek programda, bu tedbirlerin yanı sıra Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla işletmelere ve ihracatçılara destek sağlamak amaçlı selektif bir finansman destek paketini açıklayacak.

ENFLASYONA KARŞI YENİ YOL HARİTASI

Toplantıda, "Türkiye Ekonomi Modeli" çerçevesinde, yastık altındaki altınların finansal sisteme aktarılması amacıyla atılacak adımlar da kamuoyuna duyurulacak.

Başta emtia fiyatlarındaki artışlarla son dönemde küresel bir sorun haline gelen enflasyon karşısında kapsamlı bir yol haritasını açıklamaya hazırlanan Bakan Nebati, alınacak önlemlere ek olarak tüm paydaşların katkısı ve desteğiyle üretici ve tüketici fiyatlarındaki artışların önüne geçmeye yönelik birçok tedbir paketine ilişkin bilgi verecek.

Yoğun katılımla gerçekleştirilmesi planlanan programda, iş dünyasından üst düzey yöneticilerin, STK'lerin, piyasadaki çatı kuruluşların temsilcilerinin ve kamu ile özel bankaların genel müdürlerinin hazır bulunmaları bekleniyor.

Londra temasları sonrası yaptığı açıklamada finansal piyasalara ilişkin önemli bir paketin açıklanacağını belirten Bakan Nebati, şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu paketle beraber bir tarafı yastık altındaki altını sisteme sokmuş olacağız ki 5 bin ton civarında bir altın olduğu tahmin ediliyor. Bunun da karşılığı 250-350 milyar dolar. Bunun belli bir miktarı, Merkez Bankasına destek olacak ve döviz ihtiyacını giderecek. Ama en önemlisi, modelimizin esasını teşkil eden Türk lirasının özendirilmesi noktasında katkı sağlayacak bir enstrüman dahil edildi.”


Yorumlar (13)
süleyman 4 ay önce
işi gücü bıraktınız milletin evindeki altınlara mı göz koydunuz onları bizi kurtaracak vah halimize vahh.. hani para vardı hani bizden IMF borç para istiyordu ne oldu nere gitti bu paralar yazık valla cok yazık...
Mantıksız 4 ay önce
Sayın Nebati. Gözlerimin içine bakın, ne görüyorsunuz ? Ayneeeen, düş kırıklıkları, açlık ve umutsuzluk !!
katakulli 4 ay önce
yahu merkezin en son akceyi yediniz . 128 milyari hic ettiniz . su an eksi 45 milyar dolar var . simdide halkin altinlarina goz koydunuz , nicin ? yandasiniza para vermek icin .
doğrucu davut 4 ay önce
Her gün yeni bir paket.Paketlerin tek ortak noktası, hepsinin içi boş.
OF6161 4 ay önce
ülkeyide umutlarimizida gelecegimizide GÖZLERIMIN ICINE BIR BAKABILSEN BITTIGINI GÖRÜRSÜN.Ama bakabilirsen.
mb 4 ay önce
devletimiz insanların kefen parasına göz dikti
Davut 4 ay önce
Neden cumartesi? :)
tonyali 4 ay önce
piyasa kapali oldugu icin
Ali61 4 ay önce
bu programlar,bakanlar,talimatlar ,baskanlar madem bu kadar BASARILI neden pazartesi sabah uygulanmiyorda haftasonu geceyarisi yangindan mal kacirir gibi aciklaniyor,ayrica bu kacinci programmmmm,yeterrrrrr getirin su sandigi artik ne olur cocuklarimin yüzüne bakamiyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@