Asya toparlandı, dolar düştü

Para piyasalarında dalgalı seyir devam ediyor. Borsalarda yaşanan sert düşüş yerini toparlanma sürecine bırakırken, dün 1.72 YTL'ye kadar çıkan dolar bugün 1.61 YTL'ye kadar geriledi. Dün kapanış saatlerinde de dolar 1b65 YTL'ye kadar gerilemişti. Son dön

Ekonomi 28.10.2008, 09:23
Asya toparlandı, dolar düştü

Para piyasalarında dalgalı seyir devam ediyor. Borsalarda yaşanan sert düşüş yerini toparlanma sürecine bırakırken, dün 1.72 YTL'ye kadar çıkan dolar bugün 1.61 YTL'ye kadar geriledi. Dün kapanış saatlerinde de dolar 1b65 YTL'ye kadar gerilemişti.

Son dönemde hızla değer kazan ve carry-tradeler'in çözülmesine neden olan Japon Yeni'ne bir müdahale geleceği beklentisi piyasalardaki iyimserliği artırdı. Ayrıca Türk halkının 1.70 YTL sınırından dolar satmaya başlaması da düşüşlerde etkili oludu.

ASYA BORSALARI TOPARLANDI

Dün 26 yılın en düşük seviyesinde kapanan Tokyo´da yüzde 6,5 Hong Kong´da yüzde 10 artış var.
Japon Yeni 6 gündür üst üste süren yükselişin ardından değer kaybetti. Bunda kar satışlarının yanı sıra Japonya Merkez Bankası´nın müdahale edebileceğine yönelik açıklamaları da etkili oldu.
Dolar-YTL dün gece ABD´deki olumlu havanın da etkisiyle 1,62´ye indikten sonra 1,63´ün üzerinde kapandı. Bu sabah yeniden 1,62´ye geriledi.

Dün ABD´de endeksler 5,5 yılın en düşük seviyesinde kapandı. Fed´in şirket tahvillerine destek uygulamasını başlatması ve yeni ev satışlarının sıçrama yapması Dow Jones Endeksi´nin 220 puan yükselmesini sağladı. Ancak kapanışa 10 dakika kala gelen satışlarla endeks günü 203 puan ekside 8,175 puanda kapadı.

ABD'DE EV SATIŞLARI ARTTI

ABD´de Eylül´de yeni ev satışları % 2,7 arttı ve 464 bine çıktı. ABD Hazinesi´nin bankalara ortak olma sürecinin yeni katılımlarla devam etmesi mali sektör hisselerine alım getirdi. Kurtarma planından yararlanarak ortaklık yapanlar arasında SunTrust Banks, Fifth Third Bancorp ve Comerica dün bununla ilgili açıklama yaptı.

Petrolün seansın başında 65 doların üzerine çıkması enerji başta olmak üzere hisse senetlerini destekledi, ancak durgunluk kaygılarıyla petrolün 63 dolara inmesi satış getirdi. S&P 500, 2. Dünya Savaşı´ndan bu yana en kötü ayını tamamlamak üzere. Dünkü kapanışla ABD endeksleri 5,5 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Fed´in bugün-yarın yapılacak toplantısında faizi yarım puan indirmesi bekleniyor.

ECB Başkanı Jeab-Claude Trichet de dün yaptığı konuşmada, gelecek hafta yeni bir indirim yapabileceklerinin işaretini verdi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@