Alışveriş ucuzluyor

Yılbaşına kadar tamamlanacak düzenlemeye göre kişilerin sanal ortamda yaptıkları ancak ticari olmayan satışların hepsinde KDV kalkacak, alışveriş ucuzlayacak. MALİYE Bakanlığı, sanal ortamda yapılan satışlara yönelik özel bir katma değer vergisi düzenleme

Ekonomi 10.12.2008, 09:05
Alışveriş ucuzluyor

Yılbaşına kadar tamamlanacak düzenlemeye göre kişilerin sanal ortamda yaptıkları ancak ticari olmayan satışların hepsinde KDV kalkacak, alışveriş ucuzlayacak.

MALİYE Bakanlığı, sanal ortamda yapılan satışlara yönelik özel bir katma değer vergisi düzenlemesine gidiyor. Yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenen düzenlemeye göre kişilerin internet üzerinde ticari olmayan satışlarında KDV alınmayacak. Gelir İdaresi Başkanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü'nün üzerinde çalıştığı model ile 'hepsiburada.com' ve 'gittigidiyor.com' gibi sanat ortamda alışveriş yapılan sitelerin önü açılıyor. İnternet ortamındaki elektronik ticareti yeni esaslara bağlayacak düzenlemeyle satılan eşyayla ilgili 'ticari olan' ve 'ticari olmayan' şeklinde ikili bir tanımlamaya gidilecek. AB'ye uyum çalışmaları da dikkate alınarak gerçekleştirilecek düzenlemede ticari olmayan eşyalar KDV kapsamından çıkarılacak. Bu durumda eşya yerine sadece sitenin elde ettiği komisyona KDV uygulanacak. Yeni sistemde satılan eşyaya 'eski-yeni' ayrımı da gelecek. Vergilemede satışı yapan kişinin ticari şirket veya şahıs olması da belirleyici olacak.

SANAL TİCARET GELİŞECEK

Bu arada konuyla ilgili bilgi veren bir maliye yetkilisi, İngiltere'de sanal ortamdaki satışlar konusunda son derece iyi işleyen bir sistem kurulduğunu, bu ülkede ticari şirketlere KDV uygulandığını, şahısların ise KDV kapsamı dışında bırakıldığını belirterek, şunları söyledi: 'Bizim KDV kanunumuzda müzayede mahallinde yapılan satışların tümü KDV'ye tabi. Burada ne satıldığı önemli değil. Ülkemizde internet ortamında 2 türlü satış yapılıyor. Birinde şirketler kendi ürünlerini elektronik ortamda pazarlıyor. Diğerinde ise 'gittigidiyor.com, hepsiburada.com' gibi sanal siteler satış yapıyor. Mevcut sistemde internet ortamındaki bütün satışlar KDV'ye tabi. Ancak bu da sıkıntı yaratıyor. Arabasını satan kişiye KDV yok ama eşyasını satana KDV var. Yeni sistemde buna bir ayrım getireceğiz. Sanal ortamda satılan ve ticari olmayan eşyaları KDV kapsamından çıkaracağız. Burada sadece sitenin komisyonu KDV'ye tabi olacak. Böylece ticareti geliştirme amacı güdüyoruz.

Sanal dükkanda indirime gidildi

İNTERNET servis sağlayıcısı TTNET, hem mevcut hem de yeni TTNET İşyerim paketi üyelerine Türkiye'nin en işlek alışveriş merkezi www.GittiGidiyor.com'da 12 ay boyunca yüzde 50 indirimli dükkan açma olanağı sunuyor. İşyeri sahiplerinin işlerini büyütmelerini amaçlayan TTNET İşyerim paketleri ile değeri 1.000 YTL'yi aşan ürün ve hizmetler ayda sadece 9 YTL'den başlayan fiyatlarla alınabiliyor. TTNET İşyerim paketlerinin yeni kampanyası için milyonlarca alıcının uğrak yeri olan www.GittiGidiyor.com ile TTNET arasında önemli bir işbirliği yapıldı. Bu kapsamda TTNET İşyerim Esnaf ve Esnaf Ekstra paketleri üyelerine GittiGidiyor Temel Online Dükkan aylık 25 YTL yerine sadece 12,5 YTL, TTNET İşyerim Profesyonel ve Profesyonel Ekstra paketleri üyelerine GittiGidiyor Pro Online Dükkan aylık 50 YTL yerine sadece 25 YTL'ye sunuluyor. Kampanya 18 Şubat 2009 tarihine kadar devam edecek.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@