Ağaoğlu: Fedakarlık yapılmalı

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'nin krizi doğru bir şekilde yönetmesi halinde küresel krizden karlı çıkabileceğini söyledi. Gazetecilerin küresel krizle ilgili sorularını yanıtlayan Ağaoğlu, genç ve dinamik bir nüfusa v

Ekonomi 22.11.2008, 13:45
Ağaoğlu: Fedakarlık yapılmalı
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'nin krizi doğru bir şekilde yönetmesi halinde küresel krizden karlı çıkabileceğini söyledi.

Gazetecilerin küresel krizle ilgili sorularını yanıtlayan Ağaoğlu, genç ve dinamik bir nüfusa ve hareketli bir ekonomiye sahip olan, bu yüzden her yıl yüzde 5'in üzerinde büyüyen Türkiye'nin kendi mevduat ve tasarruflarının yetmediğini belirtti.

Ağaoğlu, Türkiye'nin bu nedenle krizden etkilenmemesinin mümkün olmadığına, öncelikle bu dönemde dışarıdan borç bulmakta sıkıntılar yaşayabileceğine dikkati çekti. Türkiye'nin özellikle bu tür krizleri, sıkıntıları daha önce hep kendi içinde, kendi finans piyasalarında yaşadığını anlatan Ağaoğlu, şöyle devam etti:
'Ülkemiz dünyadaki oluşan bu havadan dolayısıyla biraz etkilenebilir. Ancak Türkiye'nin çok çabuk karar alabilen yapısı var, krizlere karşı da bağımlılığı var.

Türkiye bu krizi eğer doğru yönetebilirse, ben karlı çıkabileceğini düşünüyorum. Bugün Avrupa ülkeleriyle aramızdaki gelişme farkını, 25-30 senede belki kapatabileceğimiz bu farkı, eğer bu krizi doğru yönetebilirsek, belki 5 senelik bir süreçte kapatabiliriz gibi görünüyor. Çünkü dünyadaki bu krize rağmen hala ciddi yatırımlar yapmak isteyen ve güvenli bir liman arayan bir çok sermaye var. Eğer biz yurt dışına Türkiye'nin iktidarıyla, muhalefetiyle uzlaşır bir görüntü verirsek, hala bugün Türkiye bir fırsatlar ülkesi.”

“İŞ ADAMLARININ FEDAKARLIK YAPMASI GEREKİR”

Türkiye'nin, dışarıya “tüketime ve üretime aç bir nüfusu olduğu” görüntüsü vermesi halinde de bu dönemden şanslı çıkabileceğini düşündüğünü belirten Ağaoğlu, şunları kaydetti:
“Oturup hep beraber ağlarsak olmaz. Özellikle burada iş adamlarına görev düşüyor. Sadece iktidar, muhalefet değil özellikle iş adamlarının kazandığı dönemde değil kazanmadığı dönemde de fedakarlık yaparak işlerini devam ettirmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri istihdam sorunu; istihdamda iş kaybının olmaması lazım.
Biz Ağaoğlu olarak 2001 krizinin akabinde 5 projeye aynı anda kazma vurduk ve bütün projelerimizi başarılı bir şekilde yaptık, sattık. Her projemizde yüzlerce, onlarca insan çalıştı. Alan kazandı, çalışan kazandı, biz kazandık. Yani özellikle bu tür dönemlerde oturup ağlamak yerine ama tabii hesabımızı kitabımızı yaparak, çarkı çevirmemiz lazım. Çark dönmediği sürece krizin bir parçası olursunuz.”

Ağaoğlu, Uludağ'a gelmeden önce İstanbul Ataşehir'de 35 milyon YTL bedelli bir arsanın satışıyla ilgili anlaşmaya imza attığına işaret etti. Kriz ortamlarında kriz fırsatçısı olmadıklarını ama yatırımları da kısmamak gerektiğini savunan Ağaoğlu, şöyle konuştu:
“Belki daha az kazanacağız belki kazanmayacağız; başa baş noktasında bile olsak ekonomimizin çarklarının dönmesi için bunu yapmamız gerekiyor. Yani iş adamının görevi sadece çalışıp para kazanmak değil bizim sosyal sorumluluğumuz var. Dere her zaman kütük getirmez. Kazanmadığımız zamanda da işlerimizin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben özellikle şunu söylüyorum; Türkiye 2007-2008'i fındık kabuğunu doldurmayan olaylarla geçirdi. Sancılı bir cumhurbaşkanlığı seçimi yaşandı. Erken seçim, türban ve sonra kapatma davası oldu. Maalesef ekonomiyi gündem maddesi yapamadık. Eğer bu yılları daha radikal kararlarla geçirseydik. Bu küresel krizden çok daha az zararla çıkma şansımız vardı ama maalesef bunu kaybettik.”

Ağaoğlu Grubu olarak 2008 yılında satış hedeflerini yakaladıklarını, hatta sattıkları bin 400 daire ile hedefi aştıklarını sözlerine ekledi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@