banner526

banner533

banner513

8 milyon emekliye müjde!

TBMM'de görüşülmekte olan yasa tasarısına eklenen bir madde ile kriz ortamında haciz kıskacındaki emeklilere nefes aldırılacak.

Ekonomi 18.02.2009, 20:00 09.07.2019, 14:00
8 milyon emekliye müjde!

Emekliler haciz kıskacından kurtuluyor.

Hükümet, Genel Kurul'da görüşülen Torba Yasaya ekleyeceği yeni bir madde ile 8 milyon maaşlarına kredi kartı, kredi gibi borçlardan dolayı haciz konulması uygulamasını sona erdirecek.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 93'üncü maddesi emekli maaşlarının nafaka ve emeklinin isteği dışında haczedilemeyeceği hükmünü düzenliyor. Ancak yasa maddesi hacze izin vermemesine karşın uygulamada icra müdürlükeri söz konusu haciz taleplerini işleme koyuyor. Bu nedenle çok sayıda emekli kredi kartı ve banka borçları nedeniyle haciz kıskacı altında bulunuyor.

İşte hükümet bu duruma fiilen de son vermek üzere 5510 sayılı yasanın ilgili maddesine ek düzenleme yapıyor. Buna göre emeklilerin onayı olmaksızın maaşlarının hiç bir şekilde haciz edilemeyeceği hükmü getiriliyor. 

Yorumlar (2)
GERÇEK 12 yıl önce
Borç namustur fakat insanı iştahlındararak kıskaca almaksa bir okadar yanlıştır Emeklilerin gözü aydın olsun bundan sonra sokakta kredi kartı dağıtan bankalarda galiba dikkatli olurlar.Birde şu tefeci faizine eşit faizleride düzenleseler iyi olacak....
BELDE 12 yıl önce
5510 S.Kanun maaşların emeklinin isteği dışında haczedilemeyeceğihükmünü düzenliyor. Çok güzel. Peki hastane muayene parasının emeklinin haberi bile yokken maaşından kesilmesine ne demeli. Muayene parasını alacaksan benden iste. Haberim olmadan maaşımdan nasıl kesersiniz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@