banner572

300 lüks araca el konulacak!

 İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 2 yıldır yaptığı çalışmada bazı firmaların lüks araçları, olduğundan düşük fiyatla Türkiye'ye getirdiği ve devlete büyük vergi kaybı yaşattığı belirlendi. ABD polisiyle de ortak çalışan Mali Suçlarla Mücade

Ekonomi 26.06.2012, 17:57
300 lüks araca el konulacak!

 

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 2 yıldır yaptığı çalışmada bazı firmaların lüks araçları, olduğundan düşük fiyatla Türkiye'ye getirdiği ve devlete büyük vergi kaybı yaşattığı belirlendi. ABD polisiyle de ortak çalışan Mali Suçlarla Mücadele ekipleri 50 firmayı inceleyecek ve yaklaşık 300 lüks araca el konulacak. Lüks otomobillerden bazıları incelenmek üzere emniyete getirilirken, el konulacak araçların sahipleri arasında ünlü isimlerin de bulunduğu iddia edildi.

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 2010 yılında yaptığı operasyonda bir uyuşturucu şebekesine ait Hummer marka cipe el koydu. Özel aparatlarla, çivi atma, duman püskürtme, elektro şok verme özellikleri eklenen otomobilin uyuşturucu parasından elde edildiği gerekçesiyle Mali Şube ekipleri aracı incelemeye aldı. Yapılan çalışmada aracın, imal edildiği ABD'deki fabrika satış fiyatının çok altında bir fiyatla Türkiye'ye getirildiği belirlendi. Konuyla ilgili araştırma yapan polis hemen ABD'li polis yetkilileriyle irtibata girdi.

 

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Amerika Birleşik Devletleri Polisi'ne konuyla ilgili ortak çalışmak istediklerini belirtti. Yanıt olumlu olunca Türkiye'den bir ekip ABD'ye gönderildi. Türk polisi ve ABD polisi ellerindeki verileri karşılaştırarak inceledi. Yapılan ortak çalışmada birçok lüks aracın usulsüz yollarla Türkiye'ye girdiği belirlendi.

 

YÖNTEMLERİ DE BELİRLENDİ

Yapılan incelemede lüks araçları yurda usulsüz olarak sokan firma ve şahısların, izlediği yöntem de belirlendi. Bir örnekle anlatılan yolsuzluğun şöyle gerçekleştirildiği belirtildi. ABD'de fabrika çıkışı 160 bin Dolar olan bir araç, ithalatçı firma tarafından, Türkiye Gümrüğü'ne 73 bin Dolar olarak beyan edildi. Daha sonra aracın trafik tescili yaptırılırken, araç fiyatının 65 bin Dolar olduğu belirtildi. Bu işlemler neticesinde gümrük vergisi ve lüks tüketim vergisi olarak yaklaşık 72 bin Dolar vergi ödendi. Ancak araç gerçek fiyatından Türkiye'ye sokulmuş olsaydı devletin kasasına girecek olan vergi 176 bin Dolar olacaktı.

 

POLİS ARAÇLARI İNCELEMEYE BAŞLADI

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Polisi 2 yıldır titizlikle süren çalışma neticesinde, şüpheli işlem yaptığı belirlenen 50 firma belirledi. Bu firmalara ait ve firmanın sattığı yaklaşık 300 aracın inceleneceği belirtildi. Araç sahiplerine ve firmalara, araçlarını emniyete getirmeleri için tebligat gönderildi.

 

Polisin çağrısı neticesinde bazı lüks araç sahipleri, araçlarını emniyete getirmeye başladı. Aralarında fiyatı 500 Bin TL'le kadar ulaşan araçların da bulunduğu otomobil ve cipler emniyet müdürlüğü bahçesinde inceledi. Motor ve şasi numaraları alınan araçların, detaylı incelenmesinin ardından, ithalatında usulsüzlük yapıldığı belirlenen araçlara el konulacak.

 

GÜMRÜK VE VERGİ MÜFETTİŞLERİ DE ÇALIŞMAYA KATILDI

Mali Şube Polisi çalışmalarına bir yandan da kendi ekranlarında görebildiği trafik tescil işlemleri takip ederek devam edeceği öğrenildi. Yapılan şüpheli işlemler kontrol edilerek, araçlar ve araç sahipleri hakkında işlem yapılacak. Öte yandan, savcılık tarafından talimat verilen, gümrük ve vergi müfettişleri de konuyla ilgili inceleme başlattı. Gümrük ve vergi müfettişleri geçmişe dönük olarak da çalışma yapacak.

Emniyetin yaptığı çalışmanın genişlemesiyle, gümrük ve vergi müfettişlerinin çalışmaya d'hil edilmesi sayesinde, usulsüz yolla yurda sokulan başka araçların da tespit edileceği belirtildi. Bu tespitlerin ardından çok daha fazla lüks araca el konulacağı iddia edildi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@