banner491

15 ton hamsi 40 dakikada bitti

Balıkesir'in Sındırgı Belediyesi bir ilke imza attı. Başta Karadeniz bölgesi olmak üzere birçok yerde 1 TL seviyesine inen hamsi fiyatlarının ilçesinde kilosunun hala 5 ila 7 TL'den satılmasına tepki gösteren Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, et ve hamside

15 ton hamsi 40 dakikada bitti

Balıkesir'in Sındırgı Belediyesi bir ilke imza attı. Başta Karadeniz bölgesi olmak üzere birçok yerde 1 TL seviyesine inen hamsi fiyatlarının ilçesinde kilosunun hala 5 ila 7 TL'den satılmasına tepki gösteren Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, et ve hamsideki fiyat yüksekliğini protesto için Trabzon'dan tonlarca hamsi getirtip belediyenin önünde halka bedava dağıttı. Bedava hamsiye hücum eden vatandaşlar izdihama yol açtı. Başkan Ertuğrul, bu tür etkinliklerin süreceğini söyledi. Bazı zabıtaların izdihamda ezilme tehlikesi atlattı.

40 DAKİKADA TÜKENDİ

Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, "Halkımıza Kurban Bayramı öncesi etlerin tavan yaptığı bir dönemde, çoğu vatandaşın belki kurban bile kesemeyecekleri bir noktada biz Sındırgı Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapalım dedik. Birkaç hayırsever böyle bir yardım yapmayı düşünüyoruz, katılır mısınız dedik. Onlar da isimlerinin verilmemesi kaydıyla kabul ettiler. Böylelikle 7 hayırsever vatandaşımız ve belediyemiz ortaklaşa 15 ton hamsiyi vatandaşlarımıza dağıttık. Hamsinin bu kadar bol olduğu zamanda ülke genelinde kilosu için 1 TL gibi rakamlar konuşulurken Sındırgı'da ve bu bölgede 5 ila 7 milyondan satılıyor. Biraz da bu piyasayı dengelemek için tepki amaçlı bu organizasyonu gerçekleştirdik. 15 ton hamsi dün akşam Karadeniz'den alındı, gece 03.00'te gemilerden çıkan hamsiler kamyonlarla Sındırgı ilçemize geldi. Hatta balıklar geldiğinde hala canlı durumda olduklarını gördük. Halkımıza taze balık yedirip vitamin eksikliklerini gidermelerine de katkıda bulunmuş olduk. Belediye olarak bu etkinliklerimiz daha devam edecek. Hamsiler direk Trabzon'dan getirildi, Trabzon Belediyesi'ne de teşekkür ediyoruz" dedi.

Belediye hoparlöründen ücretsiz hamsi dağıtılacağı anonslarının yapılmasının ardından belediye binası önünde toplanan binlerce vatandaş bedava hamsi alabilmek için sabırsızlanırken dağıtımın başlamasının ardından 15 ton hamsi (Bin 400 kasa) yaklaşık 40 dakika içinde tükendi. Bedava hamsilerden alabilmek için adeta birbirini ezen vatandaşların arasında izdihamı önlemeye çalışan bir zabıta memuru kalabalığın içinde sıkıştı. Büyük tehlike atlatan zabıta memuru ezilmekten son anda kurtuldu.

BAŞKAN HAMSİ DAĞITTI

Belediye önündeki tezgaha geçen Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul hamsileri vatandaşlara bizzat kendisi dağıttı. Bu kadar fazla ilgi gösterilmesine şaşırdığını ifade eden Başkan Ertuğrul, hükümete ve meclisteki muhalefet partilerinin liderlerine nükte yaptı. Meclisteki siyasilere mesaj gönderen CHP'li Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, "Millet doysun, 8 yıldır aç kalmış vatandaş. Vay milletimin haline bu milleti aç bırakmışlar. Ülkemin Başbakanı, ülkemin Ana Muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, sayın Bahçeli, duyun sesi, halkın halini görün. Bir an önce bir araya gelin bu milleti kurtarın. Mecliste kavgayı bırakın bir an önce bu halkın derdine çare bulun" diyerek Ankara'daki siyasi kavgalara tepki gösterdi.

Bedava hamsiye hücum eden vatandaşlar ise Belediye Başkanına hem dua hem teşekkür ettiler. Pazarda kilosu 5 veya 7 TL olan hamsinin en tazesini evlerine bedavaya götürmenin mutluluğunu yaşayan vatandaşlar Belediye Başkanlarını çok sevdiklerini söylediler. Tonlarca balığın yaklaşık 40 dakika içinde tüketilmesine kendisinin de şaşırdığını söyleyen Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, "Hepsini dağıtamayız belki diye düşünüyorduk. Ama öyle olmadı. İnsanlarımızın durumu belli, insanlarımız balığa hasret kalmışlar. 10 diye hesaplamıştık 15 ton getirdik. Demek ki bundan sonra insanlarımızı böyle etkinliklerle daha çok buluşturmamız gerekiyor. Buradan Başbakanımıza, muhalefet liderlerimize sesleniyoruz, insanların bu durumlarını görüp mecliste kavgaları bıraksınlar. Biz yerel yöneticilere ve ulusal yöneticilere ne düşüyorsa bir an önce bunu halletmemiz gerekiyor" diye konuştu.

SIRADA ELMA VE AYVA VAR

Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, bedava hamsinin ardından şimdi de ilçe halkına bedava meyve dağıtmayı planladıklarını açıkladı. Vatandaşlara tonlarca elma ve ayva dağıtacaklarını belirten Başkan Ertuğrul, "Belediyemize ait ziraat bahçesinde elma ve ayvalar var. Belediyemizin 60 dönümlük arazisi var, bu ziraat bahçesinde elma ve ayva var. Biz düşündük, bunu satsak belli kişilere rant sağlamaktansa halkımızın bu zor günlerinde madem biz halk için varız halkımıza ikram edelim dedik. Önümüzdeki hafta da bu 10 kamyon ayva ve elmayı da Sındırgı'daki halkımıza, ayrıca Balıkesir'deki huzur evlerine, cezaevlerine, ilçemizdeki jandarma ve emniyet teşkilatımıza, diğer ihtiyaç sahiplerine, özellikle öğrenci yurtlarına hepsine eşit bir şekilde dağıtacağız. Katkısı olanlara teşekkür ediyoruz" dedi.

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
sametkadirli
sametkadirli - 9 yıl Önce

sayın başkan halkını düşünmüş ve örnek bir davranış göstermiş bizim başkanlarada örnek olsun

Saffet Emir
Saffet Emir - 9 yıl Önce

bunu devamlı yapsınlar garibanın yemeği kral hamsidir... 5-7 liraya satanlara inat yapsınlar hemde

kuzey yıldızı
kuzey yıldızı - 9 yıl Önce

iyi yapmış başkan..melih gökçekte aynısını yapmış...yoksa sıra da diğer başkanlarda mı var..yoksa bizim yorumlarımızı mı okudular:):)da esinlendiler

kuşcu ibo
kuşcu ibo - 9 yıl Önce

iyi ki bu hamsi palamut kadar cüsseli değilmiş fakir aç kalırdı vallahi...

banner441

banner494