7m

hyundai

tamfinans

15 dakikada vize veriyor

Bu hizmeti veren şirketlerden VFS Global’in Türkiye partneri Gateway Türkiye genelinde 8 şubeye ulaştı. Konsoloslukların acentesi gibi çalışan bu şubelere başvurup 3 gün içinde vize almak mümkün.Vize işlemlerinin özel sektör eliyle yapılması işi giderek y

Ekonomi 04.02.2013, 08:47
15 dakikada vize veriyor

Bu hizmeti veren şirketlerden VFS Global’in Türkiye partneri Gateway Türkiye genelinde 8 şubeye ulaştı. Konsoloslukların acentesi gibi çalışan bu şubelere başvurup 3 gün içinde vize almak mümkün.

Vize işlemlerinin özel sektör eliyle yapılması işi giderek yaygınlaşıyor. Yılda yaklaşık 6-7 milyon vizenin verilmesiyle oluşan pazarın büyüklüğü 200 milyon Euro’ya ulaşırken, ağırlıkıl olarak yabancıların bulunduğu pazarda Türkiye’den Koç Holding şirketi Setur ve Gateway yabancılarla ortaklıklar kurarak faaliyet gösteriyor. Türkiye’de her gün yeni bir şube açan bu şirketler, konsoloslukların adeta acentesi gibi çalışıyor.
 
Red oranı % 1’i geçmiyor.
 
Vize başvurularında başlayan bu yeni dönem, sürecin kısalmasına da yansımış durumda.
 
Bugün artık bu merkezlerden birine gidip 15 dakika süren başvurunun ardından vizenizi 3 günde alabiliyorsunuz.
 
Konsoloslukların artan iş yükü ve güvenlik nedeniyle vize başvuruları için bu tür acenteleri tercih ettiğini belirten VFS Global’in Türkiye partneri ve Gateway Yönetim Kurulu Başkanı Halis Ali Çakmak, Türkiye’de 8 ayrı ofiste 11 ülke için vize başvurusu kabul ettiklerini belirterek “Artık vize çok kolay” dedi.
 
“Amacımız AB vizeyi kaldırana kadar bu sorunu problem olmaktan çıkarmak” diyen Çakmak “VFS Global’i Türkiye’ye biz getirdik. Şirketen merkezi Londra’da. 82 ülkede 42 devlet için vize veriyor. Türkiye’de ise en fazla devletle çalışan biziz. Türkiye’de 12 ülkeye vize hizmeti veriyoruz” diye konuştu.
 
Türkiye’de 8 ilde başvuru merkezlerinin olduğunu belirten Halis Ali Çakmak, başvuru sürecinin 15 dakika sürdüğünü belirterek “VFS Global  olarak eğer eksik evrak çıkmazsa üç günde vizeyi çıkarıyoruz. Vize reddedilme oranı eskiye göre çok düştü. Reddedilme oranı şu anda yüzde 1’i geçmiyor.
 
Ayrıca eskisine göre konsolosluklar görmek için insanları artık pek nadir çağırıyorlar” dedi. Geçen yıl 150 binden fazla vize verdiklerini anlatan Halis Ali Çakmak, servis ücretlerinun ise 20-60 Euro arasında değiştiğini söyledi.
 
EVE PASAPORT VE VIP HİZMETİ DE VAR
 
Vatandaşların vize başvurusu öncesi istenecek evrakları çağrı merkezlerini arayarak öğrenmesini isteyen Çakmak “Geriye evrakları getirip teslim etmek kalıyor. Şayet gideceğiniz ülke biyometrik sisteme geçmişse veya parmak izi istiyorsa bu işlemleri de burada yapıyoruz. Başvuru sırasında tüm bilgiler sisteme giriliyor.
 
Gideceğiniz ülke konsolosluğu daha pasaport kendisine ulaşmadan bilgileri görüyor ve işlemleri başlatıyor” diye konuştu. Çakmak, ‘eve teslim pasaport’ hizmeti ve sanatçılar ve işadamları için ‘vip’ hizmeti verdiklearini de anlattı.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@