alexa metrics

banner536

130 Milyon dolarlık umut

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, "130 milyon dolara mal olan sismik arama gemisi Polarcus Samur, cumartesi günü Karadeniz'e törenle uğurlanacak" dedi.Genel Müdür Uysal, Batman TPAO Bölge Müdürlüğü'nü ziyaretinde yaptığ

Ekonomi 21.02.2013, 19:12
130 Milyon dolarlık umut

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, "130 milyon dolara mal olan sismik arama gemisi Polarcus Samur, cumartesi günü Karadeniz'e törenle uğurlanacak" dedi.

Genel Müdür Uysal, Batman TPAO Bölge Müdürlüğü'nü ziyaretinde yaptığı açıklamada, Batman'ın TPAO'nun, TPAO'nun da Batman'ın omurgası olduğunu ifade ederek, gelecek dönemde Batman'daki petrol üretiminin daha da artacağını belirtti.

ANLAŞMALAR YAPILDI, SIRA ARAMADA

2013 yılında Batman, Adıyaman ve Trakya bölgesinde daha fazla sondaj yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Uysal, şöyle konuştu:

"Bölgede ne kadar çok kuyu açılırsa potansiyel hakkında o kadar bilgi sahibi olunur. Bizim amacımız da daha fazla sondaj yapmak, daha fazla rezerv bulmaktır. Petrolcülükte ümit hiç bir zaman tükenmez. Biz her zaman daha fazla sondaj yapmanın gayreti içinde olacağız ve her zaman daha fazla rezerv bulacağız, üretim yapacağız. Akdeniz ve Karadeniz'de arama çalışmalarımızı devam ettirmek istiyoruz. Geçen hafta Shell firmasıyla Batı Karadeniz için bir anlaşma yapmıştık. Akdeniz'de de çeşitli anlaşmalarımız var.

130 milyon dolara mal olan sismik arama gemisi cumartesi günü Karadeniz'e törenle uğurlanacak. Hedefimiz çok açık ve net olarak çok çalışmaktır. Sismik gemisi bize 130 milyon dolara mal oldu. Bu gemi bir yaşında ve dünyadaki en son teknoloji ile donatılmış bir gemidir. Bizim bütün iki boyutlu ve üç boyutlu sismik aramalarımızı hem TPAO için yapacak hem de yabancı şirketlerden bu gemiye talep olduğu takdirde hizmet üreterek bu gemiden ayrıca para kazanma yoluna gideceğiz."

GÜNLÜK 70 BİN VARİL ÜRETİM!

Genel Müdür Uysal, TPAO'nun 35 bin varili yurt içi, 35 bin varil de yurt dışı olmak üzere günlük toplam 70 bin varil üretime sahip olduğunu söyledi. Bir süredir 25 bin varilin altında seyreden Batman'daki petrol üretiminin 25 bin varili aştığını öğrendiğini vurgulayan Uysal, şöyle dedi:

"Bu benim için mutlu bir haber oldu. Emeği geçen arkadaşları tebrik ediyorum. Batman için hedefimiz büyük üretim rakamlarına ulaşabilmektir.

TPAO olarak Kuzey Irak'ta çalışmıyoruz. Irak'taki çalışmalarımız Bağdat'taki merkezi hükümetle yürütülen çalışmalardır. Biz orada 4 büyük projenin ortağıyız. Bir tanesinde, Masurya sahasındaki projenin yürütücüsüyüz. Bu 4 proje de toplam yatırım miktarı 25 milyar dolardır.

TPAO hissesine düşen harcama miktarı 5 milyar dolardır. O bakımdan Irak'taki çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kuzey Irak'ta Türkiye'ye ait başka şirketler de yer alabilirler. Örneğin BOTAŞ Kuzey Irak'ta yer alabilir, başka özel şirketler yer alabilir. Onlar da o çalışmaları yürütebilirler. Ama biz TPAO olarak merkezi hükümetle çalışmalarımız yürütmek durumundayız."

Batman TPAO Bölge Müdürü Gökhan Akın, Genel Müdür Uysal'a Batman Petrolspor'un formasını hediye etti.

 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@