banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

100 bin kişinin borcu siliniyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yasası'nda değişiklik getiren kanun tasarısı, alt komisyondan geçti.SİGORTALILAR MAĞDUR OLACAK MI?Bağ- Kur'lu sigortalıların geçmişte SSK ve Emekli Sandığı'ndan kaynaklanan hizmet birleştirmelerinde, basamak farklılıkları orta

Ekonomi 11.12.2012, 12:20
100 bin kişinin borcu siliniyor!


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yasası'nda değişiklik getiren kanun tasarısı, alt komisyondan geçti.

SİGORTALILAR MAĞDUR OLACAK MI?

Bağ- Kur'lu sigortalıların geçmişte SSK ve Emekli Sandığı'ndan kaynaklanan hizmet birleştirmelerinde, basamak farklılıkları ortaya çıkıyordu. Bu durumun alınan emekli maaş miktarını değiştirmesi hatta sigorta prim borcu yapılandırması yapanların etkilenmesi gündeme gelince, önlem alındı. Verilen bir önergeyle, sigorta birleştirmesi yapmış olanların mevcut durumunun korunması kabul edildi. Sigorta birleştiren, ilk tercih ettiği basamaktan devam edecek.

KİMLERİN PRİM BORCU AFFEDİLECEK?

Kendisinin sigorta prim borcu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan, bu süre içinde anne ve babası gibi başkalarının sigortasından yararlananlar da geçmişe dönük olarak tespit edilerek, zararı tazmin etmesi isteniyordu. SGK'nın geçmişe dönük borç çıkardığı bu kişilere de af geldi. Bu aftan 100 bin civarında kişi yararlanacak.

TERÖR MAĞDURU AİLELER DE UNUTULMADI

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, sosyal güvenlik sisteminin sorunlarını çözecek düzenlemeyi Meclis'e sunduklarını söyledi. Eşi üzerinden sağlık borcu alacak esnafın prim borcu siliniyor. Ayrıca terör mağduru olan aileler özel hastanelerde ekstra ücret ödemeyecek.

ERKEK ÇOCUKLARINA EK SÜRE

Erkek çocukların lise öğrenimini bitirdikten sonra 120 gün sağlık hizmetlerinden yararlanması da kabul edildi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@