Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışı temsilciliklerdeki oy verme işleminin 25 Ekim'de sona ermesinin ardından New York ve Toronto'da kullanılan oylar mühürlü torbalarla Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uça

Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi
Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışı temsilciliklerdeki oy verme işleminin 25 Ekim'de sona ermesinin ardından New York ve Toronto'da kullanılan oylar mühürlü torbalarla Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uçağıyla Türkiye'ye gönderildi.
 
Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Başkonsolos yardımcıları ve siyasi parti temsilcileri, oy verme süreci, oyların torbalanması ve gönderme işlemine eşlik etti. 
 
New York bölgesindeki kayıtlı seçmenlerin New York Başkonsolosluğunda kullandığı oyların bulunduğu turuncu renkli oy torbaları, pazartesi gecesi siyasi parti temsilcileri ve New York Başkonsolosluğu'ndan diplomatlar eşliğinde diplomatik kuryelere teslim edildi. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK)​ talimatlarına göre her iki oy çuvalı için bir diplomatik kurye görevlendirilirken, uçakta her torba için bir koltuk ayrıldı.
 
New York'tan gönderilen oy torbaları Türkiye'de Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu'na teslim edilecek.
 
''New York'ta 10 bin 95 kişi oy kullandı" 
 
AA muhabirine oy kullanma sürecini değerlendiren Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, 1 Kasım genel seçimi için New York'ta 10 bin 95 vatandaşın sandığa gittiğini söyledi.
 
Başkonsolos Yalçın New York'taki oy verme süreciyle ilgili şunları kaydetti:
 
"Bu sefer 7 Haziran'daki seçimlere göre görev bölgemizde daha çok seçmenimiz oy kullandı. 10 bin 95 oy kullanıldı. Haziran ayındaki seçimde kullanılan oy 7 bin civarındaydı ve tüm seçmenimizin yüzde 28,3'üne tekabül ediyor. Kayda değer bir artış var. Bundan çok memnunuz. Gönül isterdi ki daha çok seçmenimiz oy kullansın. Ama bu da bizi memnun etti. 9 günlük oy kullanma işlemi güzel geçti. Herhangi bir aksilik yaşamadık."
 
Vatandaşların hızlı bir şeklide oy kullanması için her türlü önlemi aldıklarını belirten Yalçın, "Çok fazla beklemeden olmadan 10 bin civarındaki seçmenimiz, hızlı bir şekilde oylarını kullandılar. Şimdi de hızlı bir şekilde Türkiye'ye gönderiyoruz" dedi.
 
ABD'deki Türk vatandaşlarının oy verme işlemi, Washington, New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Boston ve Miami olmak üzere 7 şehirdeki temsilciliklerde 17-25 Ekim'de gerçekleştirilmişti.
 
Kanada'da 7 bin 599 seçmen oy kullanıldı
 
Kanada’da da kullanılan oylar, Yüksek Seçim Kurulu'nun talimatlarına  uygun şekilde Türkiye'ye gönderildi.
 
Türk Hava Yolları’nın TK0018 sefer sayılı Toronto-İstanbul uçağı ile taşınan oylara Türkiye’nin Toronto Başkonsolosluğunda görevli Konsolos Muavinleri Cüneyt Hasan Erkılıç ile Ebru Demirbaş Çelik’in yanısıra, YSK kuryeleri Fethullah Emre ve Tahsin Kuzu refakat ediyorlar. Diplomatik kuryeye, AK Parti’yi temsilen Toronto Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mehmet Emin Erilli, CHP Kanada Temsilcisi Halil Sivri ile MHP Kanada Temsilcisi Cengiz Yılmaz da eşlik ediyorlar.
 
Yerel saatle 23.45’de Türkiye’ye hareket eden kuryenin bu akşam İstanbul’da olması bekleniyor. Oylar, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurulan YSK Merkezi’ne kuryeler tarafından teslim edilecek.
 
Kanada’da Ottawa’daki büyükelçilik ile Toronto’daki başkonsoloslukta açılan sandıklarda, 23, 24 ve 25 Ekim'de gerçekleşen oy verme işleminde toplam 7 bin 599 seçmen oy kullandı. 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler