Uzungöl doğallığını kaybetmiştir

Zeki Soylu, derneğin yönetim kurulu üyeleriyle Çaykara-Uzungöl kara yolunun Uzungöl geçiş bölümünde yapılan duvarla ilgili olarak Vali Nuri Okutan ile görüşmek üzere Valiliğe geldi. Soylu, Valilikten ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz T

Bölgesel 02.12.2008, 19:30
Uzungöl doğallığını kaybetmiştir

Zeki Soylu, derneğin yönetim kurulu üyeleriyle Çaykara-Uzungöl kara yolunun Uzungöl geçiş bölümünde yapılan duvarla ilgili olarak Vali Nuri Okutan ile görüşmek üzere Valiliğe geldi.

Soylu, Valilikten ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde bir programa katıldığı için makamında bulunmayan Vali Okutan ile görüşemediklerini söyledi.

Yaklaşık 2 aydır Okutan'dan randevu istediklerini ancak cevap alamadıklarını iddia eden Zeki Soylu, ''utanç duvarı'' olarak adlandırdıkları Uzungöl'ün kenarına yapılan istinat duvarıyla ilgili olarak hazırladıkları dosyayı Vali Okutan'a sunmak üzere Valiliğe geldiklerini ancak Okutan ile yine görüşemediklerini belirtti.
Soylu, ''Uzungöl'de son zamanlarda yapılan tahribatı, yıkımı ve kıyımı devletin resmi makamlarına aylardır, yıllardır anlatamadık. Uzungöllüler olarak bizler bu doğa tahribatından, bu sahipsizlikten şikayetçiyiz'' dedi.

 Dedelerinden devraldıkları Uzungöl'ü gelecek nesillere aynı şekilde bırakmak istediklerini kaydeden Soylu, ''Ancak hizmet adıyla yapılan çalışma sebebiyle Uzungöl, doğallığını kaybetmiş yapay bir havuz haline geldi. Bundan rahatsızız. Bu rahatsızlığı resmi makamlara anlatabilmek için çare arıyoruz ancak muhatap bulamıyoruz. Derdimizi acaba kimlere anlatacağız'' diye konuştu.
Zeki Soylu, bu konudaki mücadelelerini sonuç elde edene kadar sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

-VALİLİĞİN AÇIKLAMASI-

Trabzon Valiliği Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada da Uzungöl turizm merkezi yoluyla ilgili olarak son günlerde yerel ve ulusal basında olumsuz değerlendirmeler yapıldığı belirtildi.
Özellikle Trabzon için büyük bir turizm potansiyeline ve olağanüstü güzelliklere sahip Uzungöl'de yapılan çalışmalarla ilgili olumsuzlukların yer aldığı haberlerin Valilik tarafından titizlikle takip edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Olaya hiçbir zaman duyarsız kalınmamaktadır. Bu süreçte Vali Nuri Okutan'ın talimatlarıyla bahse konu yol proje inşaatında inceleme yapmak üzere teknik heyet oluşturulmuştur. Teknik heyet, yapılan çalışmalarla özel çevre koruma kurulu projesinin eksiksiz uygulanıp uygulanmadığını tespit ederek Valiliğimize rapor sunacaktır. Raporun sonucuna göre yanlış veya eksik bir durum söz konusu ise Valiliğimiz tarafından ilgili birimler uyarılacak ve yanlışların düzeltilmesi cihetine gidilecektir.''Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
ata 13 yıl önce
Zeki Soylu, derneğin yönetim kurulu üyeleriyle Çaykara-Uzungöl kara yolunun Uzungöl geçiş bölümünde yapılan duvarla ilgili olarak Vali Nuri Okutan ile görüşmek üzere Valiliğe geldi.Valilik tarafından titizlikle takip edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:''Olaya hiçbir zaman duyarsız kalınmamaktadır. Bu süreçte Vali Nuri Okutan'ın talimatlarıyla bahse konu yol proje inşaatında inceleme yapmak üzere teknik heyet oluşturulmuştur. Teknik heyet, yapılan çalışmalarla özel çevre koruma kurulu projesinin eksiksiz uygulanıp uygulanmadığını tespit ederek Valiliğimize rapor sunacaktır. Raporun sonucuna göre yanlış veya eksik bir durum söz konusu ise Valiliğimiz tarafından ilgili birimler uyarılacak ve yanlışların düzeltilmesi cihetine gidilecektir.''Sayın Zeki SOYLU çok geç kalmadınız mı? Valilik makamının ilgili birimleri siz de çok geç kalmışsınız. Ama zararın neresinden dönülse kardır.Demiş atalarımız. Atı alan üsküdarı geçmiş. Siz hala neden bahsediyorsunuz. Hatanızı düzeltin Uzungölü eski doğal haline getirin öyle konuşun.
BELDE 13 yıl önce
Uzungöl doğallığını kaybetmiştir. Ne güzel. Şahsen şu yetkiliyim diyen makam sahiplerini hiç analayamıyorum. Bu sözler sanki timsah gözyaşları. Bu koskoca duvarların yapımına karar verilme aşamasında, yapılması sürecinde neredeydiniz? Bu olaylar sihirle bir anda gereçekleşmedi? Bu süreç içerisinde ne yapıyordunuz?Sizler varya, altın yumurtlayan tavuğu kesmişsiniz. Şahsen ben bundan sonra sıradan bir yer haline getirilmiş Uzungöl' e bir sürü masraf yaparak, yorgunluk çekerek neden gideyim ki.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@