Trabzon'dan HES tepkisi

Derelerin Kardeşliği Platformu Başkanı Remzi Kazmaz, HES Projelerini denetlemeyen ve mahkemenin iptal kararlarına rağmen projelerini hayata geçirmeye devam eden yetkilileri sert bir dille uyararak, “Ayağınızı denk alın. Bizim satılık deremiz yok. Dereleri

Bölgesel 14.05.2010, 15:30
Trabzon'dan HES tepkisi

Derelerin Kardeşliği Platformu Başkanı Remzi Kazmaz, HES Projelerini denetlemeyen ve mahkemenin iptal kararlarına rağmen projelerini hayata geçirmeye devam eden yetkilileri sert bir dille uyararak, “Ayağınızı denk alın. Bizim satılık deremiz yok. Derelerin özgür akması için hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Derelerin Kardeşliği Platformu’nun Trabzon, Giresun, Rize ve Artvin temsilcileri, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenledi. Derelerin Kardeşliği Platformu Derneği Başkanı Remzi Kazmaz, HES Projesi yapma lisansı verilen şirketlerin arkasındaki kişilerin araştırılması gerektiğini belirterek “Bizim peşkeş çekilecek derelerimiz yok. Hukuka inanıyoruz, hukukun üstünlüğüne güveniyoruz. Nasıl Askoroz deresinde yürütmeyi durdurma kararını nasıl aldıysak, başbakanın çocukluğunda yüzdüğü dere olan Dumankaya köyünde turistik Kataraht Gölü'nün bulunduğu dere üzerindeki HES projesinin iptali için de dava açacağız ve kazanacağız. Ucuz şirketlere lisans dağıtan hükümete rağmen adalet buna sessiz kalmadı. Bu lisanslar hangi şirketlere, neden veriliyor? Bu lisanlarla beraber dereler kurutulurken vicdanınız sızlamıyor mu? Bir dava daha açacağız, bir dereyi daha kurtaracağız. Bu dereler tüm canlıların yaşaması için gerekli” diye konuştu.

Bugüne kadar bir çok HES Projesi’nin iptali için dava açtıklarını da söyleyen Kazmaz, “Bunların önemli bir çoğunluğunu da kazandık. Bizim satılık derelerimiz yok. Derelerimizin özgür akması için hukuk mücadelemizi vereceğiz. Yetkililere son bir söz, ‘Ayağını denk alın.’ Hukuk tanımaz şirketlerinizi ve can suyunu denetleyin. Bir vadi üzerine 17 tane HES kurulmaz” dedi.

Daha sonra her ilin temsilcileri kendi illerindeki HES projeleriyle ilgili olarak açıklama yaptı.

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan ise Başbakan Erdoğan döneminde HES Projeleri’nin bölgenin baş belası haline geldiğini belirterek, “Bölge halkı olarak Fındıklı, Çayeli Senoz ve İkizdere’de başlatarak Salarha ve Güneysu’da Artvin’de sürdürdüğümüz demokratik ve hukuksal mücadelelerde bu güne kadar önemli sonuçlar elde ettik. Mahkeme süreçlerinde almış olduğumuz, ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararlarına karşın, özellikle Senoz Vadisi ile İkizdere’de, bu yargı kararlarına uyulmamış, ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarca bu yargı kararları uygulanmamış - uygulatılmamış ve HES yapımcı firmaları çalışmalarını sürdürmüştür. Ama bu duyarsızlıklar karşısında Güneysulu yurttaşlarımız Başbakan Erdoğan’ın küçüklüğünde yüzdüğü özellikle de Katanahte Gölü ve şelalesi ile Başbakan’ın derelerinin kurutulmasına ve satılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Ömer Şan, ellerindeki verilere göre, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, işletmede bulunan, inşa ve proje aşamasında olan ve de yapılması planlanan HES sayısı 700’ü bulduğunu belirterek, “Bunlardan 169’u Trabzon’da, 90’ı Rize’de, 138’i Artvin’de, 82’si Giresun’da olmak üzere diğer HES projeleri ise Erzurum’un Doğu Karadeniz’e yakın İspir ve Tortum gibi ilçeleri ile Gümüşhane, Bayburt, Ordu, Samsun, Amasya, Tokat, Sinop ve Çorum’da bulunmaktadır. DSİ verilerine göre, inşa halindeki 138 HES’ten 41’i Trabzon’da, 25’i Artvin’de 23’ü Rize’de, 12’si ise Giresun’da bulunuyor” diye konuştu.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
ismar 11 yıl önce
Yani boşa akan dereler denize gidiyor yani enerji ham maddesi boşa akıyor illahi elektırığı dışarıdanmı almalıyız kendimiz üretip bölgemiz faydalansa ülke ekonomisine faydası olsa zararmı ederiz dünya yapıyor bize yasak yapmayın yahu
ismar 11 yıl önce
17 değil 27 tane olsa fark etmez 17 havuz düşünün birbirine bağlantılı ilk havuza gelen su miktarı 17.havuzdan çıkan su miktarı ile aynı olur dere yine akmaya devam eder sadece gücünden yararlanılarak elektirik üretirsin olay bu kafa bulandırmayın lütfen
ismar 11 yıl önce
Bu Projelerin Yabancılara verilmesine onlar tarafından işletilmesine Karadenize yerleşmelerine bende karşıyım.
BOZKURT 11 yıl önce
Türkiyede bazı Türk düşmanları Türkiyenin gelişmesini istemez.Bu yüzden her şeye karşı çıkarlar.Biz Trabzonlular Hesleri istiyoruz.Fakat doğayı korumak şartıyla.
myalmanoglu 11 yıl önce
dereler böşa akıp gidiyor siz ler kim oluyosunuzda trabzonsporun önüne engel çıkarıyosunuz bence haddinizi aştığınızın farkındamısınız işiniz gücünüz yokda kemdinize meşgalemi yapıyosunuz dereler sizin olduğu kadar bizimde sizlerde haddinizi bilin gidip rizede ne yaparsanız yapın ama trabzona bulaşmayın bence kemdinize gelin insanlarıda fazla zorlamayın
fatihten 11 yıl önce
Türkiyede tek adama dayalı siyaset olunca vekillerin söz söyleme hakları yok, onlar sadece parmak kaldırıp indirmek için vekil olduklarını artık hepimiz biliyoruz, hal böyle olunca bölgemizde kurulan HES lere tabiki sesleri çıkamaz, onlar sadece parmak inirip kaldırırlar, bu HES ler sadece derelerle mi ilgili unutmayalaım bölgede KIZILAĞAÇLAR yüzünden orman sayılan vatandaş arzilerine el konulması da bu olaylarla bağlantılıdır...
AHMET 11 yıl önce
Su Akar Turk Bakar . Bu soz dogru buna uygun davranmaniz en dogal hakkiniz.Size kim kizarsa haksizlik yapmis olur.Ne geregi var Yuce Allahin bize lutfettigi en degerli nimetlerden birinden yararlanalim.Bizde petrolde ciksa isletmek icin eminim karsi cikanlar olacak.Cevre kirliligi oluyor.Ama lutfen Su icerken , Yemek yaparken,Bulasik yikarken de cok ama cok dikkat edin de su bozulmasin.
AHMET 11 yıl önce
Bu zihniyet ile elektriginizi rusyadan ordan burdan almaya devam edelim.Ataturk barajini ve diger onemli barajlarida yikalim.Ne gerek var.Elekttik uretmeye.Su aksin bizde bakalim.Belki akmaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@