Trabzon'da Kalandar kutlaması

Kalandar (yılbaşı) eğlenceleri için geleneksel kıyafetleriyle Trabzon'un Maçka ilçesine gelen 47 kişilik Yunanlı turist grubu, Yazlık köyünde kemençe ve davullar eşliğinde eğlenerek Kalandar'ı kutladı. Yunanistan'ın başkenti Atina'dan dün akşam uçakla Tra

Trabzon'da Kalandar kutlaması

Kalandar (yılbaşı) eğlenceleri için geleneksel kıyafetleriyle Trabzon'un Maçka ilçesine gelen 47 kişilik Yunanlı turist grubu, Yazlık köyünde kemençe ve davullar eşliğinde eğlenerek Kalandar'ı kutladı.


Yunanistan'ın başkenti Atina'dan dün akşam uçakla Trabzon'a gelen ve Maçka ilçesinde geceyi geçiren 47 kişilik turist kafilesi, geçen yıl olduğu gibi Kalandar kutlamaları için Maçka ilçesine bağlı Yazlık köyüne geldi. Geleneksel kıyafetleri eşliğinde Yazlık köyünde Kalandar eğlencelerine katılan Yunanlı grup ile bir köyü arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Bir köy sakini, babasının mezarının bulunduğu yerde Yunanlı turistlerin eğlenmesine izin vermeyince tartışma çıktı. Tartışma daha sonra Yunanlı
turistlerin bölgeden ayrılmaları ile sona erdi. Ayı postuna bürünen turistlerin de bulunduğu grup daha sonra eğlencelerinin bitmesinin ardından köyü gezdi.


Latince ayın birinci günü manasındaki "calandae" kelimesinden türeyen ve İngilizce'de takvim anlamına gelen "calendar" şeklinde kullanılan Kalandar, Ortodoks Rumlar tarafından Kalanta/Kalanda olarak da ifade ediliyor ve 24 Aralık gününü 25 Aralık'a bağlayan gece kutlanıyor. Kalandar, Trabzon ve yöresinde ise 13-14 Ocak tarihlerinde kutlanıyor.


HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler