7m


7m

hyundai

Trabzon’da DAVUL sesleri

Mahalle muhtarları ve Trabzon Belediyesi Ramazan öncesi Trabzon'da Ramazan davulunun yasaklandığı yönde görüş bildirmelerine rağmen ramazan davulcuları davullarını çalmaya devam ediyorlar.Haber61.net'e ramazan davulu ile görüş ve şikayetlerini bildiren ba

Bölgesel 05.09.2008, 23:20 08.11.2018, 11:01
Trabzon’da DAVUL sesleri

Mahalle muhtarları ve Trabzon Belediyesi Ramazan öncesi Trabzon'da Ramazan davulunun yasaklandığı yönde görüş bildirmelerine rağmen ramazan davulcuları davullarını çalmaya devam ediyorlar.

Haber61.net'e ramazan davulu ile görüş ve şikayetlerini bildiren bazı vatandaşlar “Davul yasak mı değil mi” sorusunu yönelterek, “Yetkililer Ramazan davulunun yasaklandığı yönünde bir karar almışsa bu kararın uygulanmasında da takipçi olmalılar” şeklinde görüş belirttiler.

Yaşlı, hasta ve çocuklarının gece yarısı bilinçsizce çalan davul sesinden rahatsız olduklarını belirten bazı Trabzonlu vatandaşlar “Günümüzde çalar saat var, telefon alarmı var, hepimiz oruç tutuyoruz sahura kalkmak için saatlerimizi veya telefon alarmımızı yapıyoruz  bilinçsizce çalınan davulların artık lüzumu yok, sahur yemeğimi erken yiyip işine erkenden gitmek için yatanlar var, biz ekmeğimizin peşindeyiz, bazı kesimler gibi Ramazan bizim için tatil ayı değil.  Gecenin bir saatinde kimsenin uykumuzu bölmeye hakkı yok” şeklinde görüş belirterek, Trabzon Belediyesi'nin takip edemeyeceği bir karar almasını eleştirdi.

Davul bir gelenektir devam etmeli:

Davulun bir ramazan geleneği olduğunu ve devam etmesi gerektiği yönünde görüş bildiren Trabzonlular ise “Bu kararın uygulanamayacağı belliydi, Trabzon Belediyesi bu şekilde karar alırken uygulanamayacağını bilmeliydi, sayın belediye başkanımız her zamanki taktiği ile davul istemeyenler için yasak kararı alırken Ramazan davulundan yana olanlar içinde davulculara izin veriyor. Bu yasağı uygulayamayacağını kendileri de biliyorlardı" şeklinde konuştular.

Soruyoruz: YASAK MI DEĞİL Mİ?

Haber61.net ziyaretçileri adına yetkililere soruyoruz. Ramazan davulu yasak mı, değil mi?  Yasak ise şehrin göbeğinde ramazan davulu çalanlara neden bir yaptırım uygulanamıyor, değilse Ramazan öncesi neden böyle bir karar aldınız.

İlgili haberimiz:

Trabzon'da davula izin yok


Yorumlar (12)
OziloZ 14 yıl önce
Ramazan davulu ile uyanan ya da gece gece o davul sesinden hoşlananlar mı var? Haberde "Trabzonlular" diye bahsedilen kesim yoksa bu işi yapan insanlar mı? Ramazanın sonuna doğru gelip gürültüden başka şey yapmamış bir insan gelip benden para isteyecek. Ben de ona belediyeden aldığı belgeyi soracağım. Gösteremezse para vermeyeceğim. Artık kavga mı ederiz ne ederiz bilemem.
yoco 14 yıl önce
Trabzon'da davul calınırsa

Belediye önlemini alırsa

örf adet buysa

Her gece polisleyiz :))
GERÇEK 14 yıl önce
Maalesef 29 ağustosda Elif Çavuşun yazdığı habere göre davul yasaktı fakat bugün davul çalıyor.Belediye başkanı ikili birli oynuyorsa o da ortaya çıksın halk neyin ne olduğunu anlasın tavşana kaç tazıya tut olmaz ya yasaktır yada değildir.Yasak değilse lütfen davulu çalanları eğitinde ses kirliliğinden çıksın kulağa hoş gelsin,eskiden örflerimiz doğrultusunda davul bir anane idi ama davulu çalanda güzel ezgileriyle davulu süslerdi bugünse gecenin bir yarısında mahallenin tüm lambaları yanarken ne dediği anlaşılmayacak şekilde kargamı ötüyor yoksa afedersiniz köpekmi havlıyor belli olmayacak şekilde ritimsiz bir ses kirliliği yaşıyoruz.Örf ve adetlerimize sahip çıkalım ama düstüriyle sahip çıkalım ehli olanlarla sahip çıkalım halka sevdirelim lanetlendirmeyelim.....
Monarchos 14 yıl önce
maksat ramazan geleneği işini aşıp üç beş çapulcunun şarap parasına dayanır.. ötesi de belediyenin vurdumduymazlığına dayanır..
KARS 14 yıl önce
ne tuaf değilmi milli macda gece sabahlara kadar silah ve korne sesinden kimse rahatsız olmuyor yada milletin alemlerinden bir ramazan ayında ki davulcunun ıkı kelma manisinden rahatsız oluyorlar ekabir millet
nafiz 14 yıl önce
şimdi bizim yerli papazlar buda laikliğe aykırı derler? gelenek ve göreneklerimiz nerede? zaten davul çalan kişiler o mahallenin çocukları.
boztepelim 14 yıl önce
trabzon boztepe mahallesınde gelenek ve goreneklerımızın devamı adınaa davul a saygımız sonsuzdur devamını gormek ıstıyoruz sayın baskanımızada bır gonderme yapmak ıstıyorum davulumuza sahıp cıktıgınız ıcın tesekkur ederım sıze mınnetlerımı sunarım
karahalit 14 yıl önce
tüm trabzonluları bu rezilliği bitirmeye çağırıyorum ben soruyorum davul çalanlar acaba kimin menfaatini düşünüyo acaba çalanlar oruç tutuyomu ARKADAŞ HASTA VAR ÇOCUK VAR İŞE GİDECEK VAR HERKES SİZİN KEYFİNİZE GÖRE ORUÇ TUTMAZ YETKİLİLERDEN İSTEĞİM BU REZİLLİĞİ BİTİRİN BURASI DAĞ BAŞIMI ELİNE DAVUL ALAN ÇALSIN .....HABER61 LÜTFEN YAYINLAYIN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@