Trabzon'da 70 iş yeri zararlı!

Trabzon'da etkili olan ve yaklaşık 70 iş yerinin zarar görmesine yol açan yağışın ardından, belediye ekipleri, iş makineleri yardımıyla tahrip olan yollar ile kaldırımları onarmaya ve zarar gören iş yerlerinde hasar tespit çalışması yapmaya başladı.AA muh

Trabzon'da 70 iş yeri zararlı!

Trabzon'da etkili olan ve yaklaşık 70 iş yerinin zarar görmesine yol açan yağışın ardından, belediye ekipleri, iş makineleri yardımıyla tahrip olan yollar ile kaldırımları onarmaya ve zarar gören iş yerlerinde hasar tespit çalışması yapmaya başladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kentte önceki gün başlayan ve dün etkili olan yağış nedeniyle, özellikle il merkezindeki Moloz mevkisinde yer alan Kadınlar Pazarı ile Piyasa Meydanı'ndaki yaklaşık 70 iş yerinde ve sokaklarda oluşan oluşan zarar, suların çekilmesiyle ortaya çıktı.
Dünkü yağışta, Kadınlar Pazarı'nın altından geçen Kuzgundere'nin bir kasap dükkanının zeminini delerek iş yerine dolması daha sonra da sokağa yayılması yüzünden, yapıların giriş ya da bodrum katında bulunan dükkanların sularla dolduğu gözlendi.

Kuzgundere'nin başka noktalardan da taşması ve yağan yağmurun rögar kapaklarından sokaklara çıkması sonucu, söz konusu semtte bazı yollar ile kaldırımların da zarar gördüğü dikkati çekti.
Söz konusu alanda, bodrum ve giriş katı sularla dolan Şükürhan İşhanında da büyük çapta hasar gerçekleşti.
Yağışın ardından kentin bu kısmı başta olmak üzere diğer semtlerinde Trabzon Belediyesine bağlı ekiplerce çalışma başlatıldı. İş makineleri eşliğinde yürütülen ve halen süren çalışmalar kapsamında ekipler, iş yerlerine dolan suları motopomplarla tahliye ediyor.

Zarar gören sokaklara da iş makineleriyle çakıl döken belediye ekipleri ayrıca küreklerle sokaklara dolan hafriyatı tem izlemeye, zarar gören kaldırımları onarmaya, tıkanan rögar kapaklarını açmaya ya da tamir etmeye çalışıyor.
Çalışmalar çerçevesinde Trabzon Belediyesine bağlı zabıta ekipleri de hasar gören iş yerlerinde hasar tespit çalışmaları yürütüyor.

-ESNAF YARALARINI SARMAYA ÇALIŞIYOR-

Belediye ekipleri dışında, iş yerlerine su dolması yüzünden zor anlar yaşayan bazı esnaf da yakınlarının desteği ile iş yerlerine temizlemeye çalışıyor.
Şükürhan İşhanının giriş katında yer alan ve genellikle ayakkabı satışı yapılan 23 dükkanının tamamı sular altında kalan Halil Aksu, dünkü yağışta iş yerlerinin bir anda sular altında kaldığını söyledi.
Aksu, olayda büyük çapta zararı olduğunu ifade ederek, ''Sular bir anda iş yerlerime doldu. Yaklaşık 800 bin TL zararım var. Belediye ekipleri gelip hasar tespitinde bulundular. Borcumuz var, devletimizin bize yardımcı olmasını istiyoruz'' dedi.
Bu işhanı yakınındaki bir başka binanın giriş katında bulunan ve su dolan bir zücaciye dükkanının sahibi Metin Öztarhan ise şunları anlattı:
''Dünkü yağışın başlangıcında iş yerimi önüne toprak koyarak, suların içeri girmesini önlemeye çalıştım.

Ancak daha sonra iş yeriminin karşısında bir dükkanın altında geçen derenin taşması yüzünden bir anda benim ve çevremdeki iş yerlerini sular kapladı. İş yerim sigortalı, zararım ne kadar devletimizin karşılamasını bekliyorum. Eğer zararım karşılanmazsa gerekli müracaatlarımızı yapacağız.''
Bazı iş yeri sahipleri de büyük çapta maddi kayıpları olduğuna işaret ederek, devletin kendileri destek olmasını istedi.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler