Trabzon turizm şehri olacak

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon'un 4 yıl sonra tarih ve kültür şehri dışında aynı zamanda bir turizm kenti haline de geleceğini söyledi. Trabzon'da tarihi yerlerin gün yüzüne çıkartılması için farklı alanlarda çalışma yürüttü

Trabzon turizm şehri  olacak

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon'un 4 yıl sonra tarih ve kültür şehri dışında aynı zamanda bir turizm kenti haline de geleceğini söyledi.

Trabzon'da tarihi yerlerin gün yüzüne çıkartılması için farklı alanlarda çalışma yürüttüklerini kaydeden Gümrükçüoğlu Trabzon'a gelen turist sayısını arttırmak amacında olduklarını kaydetti.

Ayasofya Müzesi'nin çevresindeki kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte tarih hazinesinin görsel güzelliğinin daha net olarak ortaya çıkacağını kaydeden Gümrükçüoğlu Zağnos Vadisi'nden sonra Tabakhane Vadisi'nin de kentsel dönüşümünün tamamlanmasıyla yeni bir yaşam alanının da Trabzon halkının hizmetine sunulacağını kaydetti.

Bu iki vadi arasındaki tarih birikiminin de turizme kazandırılacağını kaydeden Gümrükçüoğlu, “Zağnos ve Tabakhane surları arasındaki alanda bir tarih yatıyor. Buralar tam bir tarih hazinesidir bizim için. Burayı tarihi misyonuna uygun olarak ortaya çıkartmak konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak çalışmalarımız var. Bu tarihi mekânlar medeniyetlerin ortak değerleridir. Ayasofya'sıyla tarihi camileriyle, surlarıyla, müzeleriyle, tarihi mekânlarıyla, yeşili mavisiyle, yaylalarıyla mükemmel bir şehrimiz var. Trabzon medeniyetlerin ortak noktada buluştuğu bir kent. Bu güzellikleri insanların önüne koyacağız” dedi.

Trabzon'un tarihi güzellikleri yanında tabiat güzelliklerinin de olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, “Şehrimiz tarihinin yanında denizi, yaylaları ve kış turizmiyle de insanlara cazip gelebilecek bir şehir. İşte sahilimize yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarımız şehrimize ayrı bir güzellik katacaktır. Sahilde yapacağımız yürüyüş yolu insanları sahile çekecek. Ağaçlandırma ile birlikte yürüyüş yolu tam bir bütünlük oluşturacaktır. Diğer taraftan hazırladığımız projelerle şehrimizi güneye doğru açmak için çalışıyoruz. Tarih ve medeniyetler şehri olan bu şehrimizi medeniyetlerin bir ürünü olarak barış, kardeşlik ve sevginin şehri olarak yeniden imar ediyoruz. Tüm tarihi eserlerimizi TOKİ ve Vakıflarla yapacağımız çalışmalarla ülkemize kazandıracağız. 4 yılın sonunda tarih ve kültür şehri olarak nitelendirdiğimiz Trabzon'u aynı zamanda bir turizm şehri olarak da ifade edebileceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler